Puls Biznesu: Firmy czekają na fachowców

-„Ważne jest, by młodzież miała możliwość przed skończeniem gimnazjum zapoznania się z istotą zawodów, które chcą wykonywać w przyszłości. Szkoły zawodowe powinny być w stałej współpracy z gimnazjami” – powiedział „Pulsowi Biznesu” – Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

– „Istotnym jest, by funkcjonowało doradztwo zawodowe, które będzie pomagało młodym osobom w wyborze zawodu. Wybierając ścieżkę edukacyjną, uczniowie powinni być uświadomieni, na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy. Dobrym pomysłem byłoby również zdawanie matury również po szkole zawodowej, co podniosłoby zakres wiedzy uczniów. Bardzo ważne jest, by kadra nauczycielska stale podnosiła swoje kwalifikacje, co wpłynie pozytywnie na jakość kształcenia młodych ludzi. Niezbędna jest także współpraca między szkołami zawodowymi a przedsiębiorstwami, która umożliwi uczniom wykorzystanie nabytych umiejętności w praktyce jeszcze w trakcie nauki” – dodał.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Firmy czekają na fachowców” autorstwa Karoliny Zawadki, który ukazał się w dzisiejszym (20.05) wydaniu gazety. Dziennikarka wykazuje w nim, że osoby z konkretnym fachem łatwiej znajdują pracę. Przybliża dane GUS z 2014 r, z których wynika, że stopa bezrobocia w grupie wiekowej 20–24 wyniosła ponad 20 proc. Powodem zapewne jest źle skonstruowany system edukacji do potrzeb rynku pracy i gospodarki.

Przyczyn tego zjawiska można by szukać w niedostosowaniu polskiego systemu edukacji do potrzeb gospodarki. „Z badania „Niedobór talentów” przeprowadzonego przez Manpower Group, w 2015 r., widać, że aż 41 proc. przedsiębiorców ma problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników” – czytamy w gazecie.
Więcej:
pb.pl
Karolina Zawadka
20.05.2016
LINK