G.P: Mniejsze firmy nie będą musiały tworzyć funduszu socjalnego

Znamy coraz więcej szczegółów z pakietu Morawieckiego. Część z nich przybliża artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej, do przeczytania którego zachęcamy.

Mali przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku ustalania regulaminu wynagradzania i pracy, nie będą też musieli tworzyć też zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Według pracodawców, to dobra zmiana, natomiast zdaniem związkowców stracą na tym zatrudnieni. Dotychczas obowiązek tworzenia funduszu miały firmy zatrudniające 20 pracowników, teraz próg ma być podniesiony do 50. Zmiana ma prowadzić do zwiększania zatrudnienia w firmach.

Jerzy Bartnik ze Związku Rzemiosła Polskiego powiedział gazecie, że wymóg posiadania funduszu wiąże się z dodatkowymi obowiązkami biurokratycznymi, bo oznacza konieczność prowadzenia dokumentacji dotyczącej działalności socjalnej. Jego prawidłowe prowadzenie powoduje zresztą dla firm coraz więcej problemów. Są one związane z tym, że co do zasady przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz sama wysokość dopłat z ZFŚS powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Szczegółowe kryteria ich uzyskiwania muszą być zaś zawarte w regulaminie wydatkowania środków z funduszu ustalanego w porozumieniu ze związkami zawodowymi, a gdy ich nie ma, z osobą reprezentującą pracowników.
Więcej:
Michalina Topolewska
23.06.2016
LINK