Obrady rozpoczęły się od wyboru 7 osobowego Prezydium Kongresu. Przewodniczącym i jednocześnie prowadzącym posiedzenie został Jan Klimek wiceprezes ZRP. Po wyborze komisji kongresowych prezes ZRP Jerzy Bartnik złożył sprawozdanie z rocznej działalności organizacji.
W swojej wypowiedzi skupił się na sprawie dla rzemiosła najważniejszej – na ustawie o rzemiośle, która szczęśliwie przeszła proces legislacyjny w Parlamencie. Temat konieczności zmian w ustawie o rzemiośle był poruszany przez przedstawicieli środowiska przy każdej możliwej okazji już od dłuższego czasu. Sprawy, które nie znalazły sie w noweli ustawy, a które wymagają dalszego drążenia, to to obowiązek przynależności rzemieślników do organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, kwestie „listy rzemiosł” i wymogu kwalifikacji oraz zagadnienie powszechnego samorządu gospodarczego.
Prezes ZRP sporo miejsca poświęcił tematom, nad którymi pochyla się Rada Dialogu Społecznego, min. wynagrodzenie minimalne i minimalna stawka godzinowa, wypracowanie zmian w ustawie o prawie zamówień publicznych, prace nad ustawa o związkach zawodowych, czy stanowiska w kwestii zmian w kodeksie pracy.
Niezmiernie istotna dla naszego środowiska jest tematyka kształcenia zawodowego i dualnego w rzemiośle. Trwają prace nad zmiana systemu oświaty oraz nad nową konstytucją oświaty,, w tym szkolnictwa zawodowego. Kierownictwo ZRP i izb rzemieślniczych bierze w przygotowaniach czynny udział. Trwają też przygotowania do wdrożenia kwalifikacje czeladnika i mistrza do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Sporo miejsca w swoich działaniach Związek poświęca działalności międzynarodowej. Trudno sobie wyobrazić reprezentowanie interesów rzemiosła bez aktywności międzynarodowej, a szczególnie europejskiej Związku Rzemiosła Polskiego. Dlatego, od lat współpracuje z UEAPME – Europejską Unią Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, EBC – Europejską Konfederacją Budowlaną, a od niedawna także z Coiffure EU – europejską organizacją pracodawców branży fryzjerskiej i kosmetycznej, a także z wieloma organizacjami krajowymi rzemiosła europejskiego.
W pracach Związku Rzemiosła Polskiego ważną rolę odgrywają działania promujące naszą organizację zarówno w Polsce, jak i środowisku międzynarodowym. W omawianym okresie do mediów rozesłano blisko 60 opinii, uwag, komentarzy, stanowisk Związku Rzemiosła Polskiego. Eksperci i kierownictwo ZRP było stałymi gośćmi „Debaty Trójstronnej” w TVP Info. Organizacja widoczna jest na portalach społecznościowych i biznesowych, a związkowy profil facebook zdobywa coraz szerszą rzesza odbiorów. Stał się forum dyskusyjnym i wymiany doświadczeń.
Kolejnym punktem programu jest dyskusja, w której udział zgłosiło kilkunastu delegatów.