Tematem debaty będzie” żółta kartka” dla Komisji Europejskiej za projekt otwarcia dyrektywy 96/71/WE o delegowaniu pracowników. Projekt ten zakłada, że pracownik wysłany przez pracodawcę do innego kraju UE na pewien czas powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny, a nie tylko do płacy minimalnej. Zmiana ta – gdyby weszła w życie – będzie miała istotny wpływ także na polskich pracowników delegowanych, których jest ok. 430 tysięcy.
Tzw. „żółta kartka” to procedura, w której parlamenty jednej trzeciej krajów UE mogą zażądać od Komisji Europejskiej ponownego rozważenia projektu reformy i – w razie jego podtrzymania – uzasadnienia tej propozycji. Wśród orędowników zastosowania owej procedury jest też Polska. Dlaczego?
Czy rację mają organizacje związków zawodowych, które uważają, że polscy pracownicy powinni być tak samo traktowani jak lokalni i że nie możemy ciągle konkurować tylko niskimi wynagrodzeniami? Czy może organizacje pracodawców, które uważają, że wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu pracy „stanowi realne zagrożenie dla swobody świadczenia usług, która jest podwaliną, a wręcz sensem powołania do życia Unii Europejskiej, jako ciała wspierającego wolny rynek”. Jak to pogodzić?. Na pytania dziennikarza odpowiadać będą partnerzy społeczni i przedstawiciele rządu. Ze strony Związku Rzemiosła Polskiego udział w debacie weźmie Edyta Doboszyńska ekspert ZRP ds. UE.