Minimalna stawka godzinowa tematem Debaty Trójstronnej w TVP Info

Trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, przygotowanym przez resort pracy. Minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia w przypadku umów-zleceń oraz umów o świadczenie usług ma wynosić 12 zł brutto.

Wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że zmiany wejdą w życie prawdopodobnie od września, a nie od lipca – jak wcześniej zapowiadano. Dłuższy czas ma służyć lepszemu przygotowaniu przepisów.

Wiceminister zaznacza, że zmiany będą dotyczyły głównie kilku branż, np. firm ochroniarskich, sprzątających i budowlanych, gdzie stawki godzinowe są przeważnie bardzo niskie. Dodatkowo, jak poinformował gość Jedynki, umowa-zlecenie będzie także obwarowana warunkami ewidencjonowania czasu pracy, co zwiększy możliwość kontroli. – Nadamy większe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy – zaznaczył wiceszef MRPiPS.
Stawka 12 złotych za godzinę przy umowach-zleceniach ma być także uwzględniona w przetargach w instytucjach publicznych. – Jeżeli nie zaczniemy od instytucji państwowych, nie poprawimy sytuacji na rynku.

Czy to wystarczy, żeby osiągnąć porozumienie i wspólne stanowisko w tej sprawie w Radzie Dialogu Społecznego? Dyskutować o tym będą partnerzy społeczni już 12 marca o godz. 13.30.  Ze strony Związku Rzemiosła Polskiego udział w debacie weźmie ekspert ds. podatków i rozwoju przedsiębiorczości, Elżbieta Lutow. Program prowadzi redaktor Maciej Zakrocki.