Środowiska rzemiosła o Porozumieniu w sprawie handlu usługami (TiSA)

Związek Rzemiosła Polskiego przekazał na prośbę posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda opinię środowiska rzemiosła dotyczącą obecnie negocjowanego Porozumienia w sprawie handlu usługami (TiSA) Zainteresowanie środowiska tematem było niewielkie. Powodem jest znikoma obecność rzemieślniczych firm usługowych na rynkach światowych, w tym na rynku europejskim, co powoduje, że wiedza i doświadczenia mikroprzedsiębiorstw w tym zakresie są niewielkie.

Z opinii przekazanych do ZRP wyłaniają się obawy, co do negatywnych skutków przygotowywanego porozumienia dla polskich przedsiębiorców i konsumentów. W przekonaniu naszych organizacji porozumienie stanowi raczej zagrożenie, niż szanse dla polskiej gospodarki oraz poszczególnych sektorów i branż. Negowano m.in. stwierdzenie, że porozumienie „walczy z dyskryminacją, która obecnie powstrzymuje dostawców usług z jednego kraju przed prowadzeniem działalności w innym kraju”

Zdaniem mikroprzedsiębiorców umowa usprawni funkcjonowanie rynku usług w skali globalnej, ale będzie to skutkowało zagrożeniem zdominowania światowego rynku przez wielkie korporacje, kosztem lokalnych dostawców. Mamy tego przykłady w zakresie zalewu naszego rynku, m.in. elektroniką, tekstyliami, obuwiem z rynków wschodnich, co spowodowało likwidację całych sektorów przemysłu, w tym i zakładów rzemieślniczych.

Pełna treść dokumentu w załączniku