Rzemiosło to nie tylko maluchy

W „Dzienniku Gazecie Prawnej” ukazał się artykuł „Rozmywanie definicji rzemieślnika”, w którym pojawiła się negatywna opinia konfederacji Lewiatan na temat projektu poselskiego ustawy o rzemiośle, którą współtworzył Związek Rzemiosła Polskiego. Prezes ZRP Jerzy Bartnik odpiera jednak zarzuty.

– Cieszy nas, że partnerzy społeczni interesują się projektem ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle i jesteśmy gotowi do rozmów o niej – mówi prezes Jerzy Bartnik – Jednak atak na zapisy ustawy, , które ukazały się w artykule „Rozmywanie definicji rzemieślnika’  w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej” to mijanie się z prawdą. Lewiatan protestuje przeciwko art. 7 ust. 7 nowelizacji ustawy, który pozwala za zgodą organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła nadać członkostwo każdej osobie fizycznej i zarzuca nam „przemycenie” w proponowanej definicji rzemiosła dużych przedsiębiorstw. Nie zgadzam się z tym zarzutem, ponieważ nam chodzi wyłącznie o możliwość pozostawienia w szeregach rzemiosła tych firm, które w naturalny sposób się rozwijają i zwiększają zatrudnienie.  To jest całkowicie normalne, związane z potrzebami rynku, postępem technologicznym, przemianami gospodarczymi i wieloma innymi czynnikami. Stąd poszerzenie definicji rzemiosła o firmy zatrudniające do 250 osób jest jak najbardziej zasadne. Pamiętajmy, że średnia firma, to nie tylko ta z 250 osobową załogą, ale także ta, która zatrudnia 52, 53 czy 55 osób.

Jerzy Bartnik przypomina również, że wpisanie środowiska MŚP i mikro do dialogu społecznego jest absolutnie konieczne, ponieważ te firmy stanowią większą część rynku. Obowiązkiem samorządu rzemiosła jest otworzenie się na te firmy. Organizacje rzemiosła nie mogą być jedynie stajnią czy wylęgarnią większych podmiotów, w której wychowuje się potencjalnych członków innych organizacji pracodawców. Trzeba też pamiętać, jakie mamy zasługi w kształceniu zawodowym. – Nie możemy być jedynie zapleczem szkolącym uczniów dla większych firm – dodał Jerzy Bartnik – rzemiosło to prężnie rozwijające się firmy mikro, małe, ale także średnie i należy o tym pamiętać.