Projekt ustawy o rzemiośle na forum Sejmowej Komisji Gospodarki

Wczoraj (9 września) podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle (druk sejmowy nr 3775). Posłem sprawozdawcą, z ramienia wnioskodawców poselskiego  projektu,  jest poseł Jacek Tomczak, który przedstawił kontekst zmian i uzasadnienie do kwestii będących przedmiotem zmian w ustawie.

Z ramienia resortu gospodarki, opinię przedstawił  Pan Mariusz Haładyj Wiceminister MG. W wypowiedzi podkreśli, że zmiany w ustawie o rzemiośle mają istotne  znaczenie, bowiem dotyczą  organizacji i środowiska bogatego  nie tylko w tradycje,  ale także  posiadającego niepodważalny dorobek w obszarze rozwoju i wspierania działalności rzemieślników. Generalnie resort gospodarki pozytywnie odniósł się do przedstawionych zmian, nie zgłaszając  uwag o charakterze fundamentalnym, oczekując jednak dodatkowych  wyjaśnień i informacji uzupełniających  w części zmian odnoszących się do  pojęć definicyjnych.
Odnośnie tej kwestii także  Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu przedstawiło opinię o potrzebie  doprecyzowanie niektórych zapisów. 

W efekcie  Prezydium Komisji Gospodarki, której przewodniczył  wiceprzewodniczący KG Maks Kraczkowski , zaproponowało kontynuację czytania projektu na kolejnym posiedzeniu tj.  po   dokonaniu uzgodnień do których przystąpią: gospodarz projektu, służby prawne sejmu,  resort gospodarki.  Po tych  uzgodnieniach projekt wróci na forum Komisji Gospodarki w celu kontynuowania rozpoczętej ścieżki legislacyjnej.
Spotkanie  w resorcie gospodarki z udziałem Prezesa Jerzego Bartnika odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.
Projekt wnosi m .in. doprecyzowanie pojęcia rzemiosło oraz wprowadzenie definicji pojęcia rzemieślnik, uregulowanie zasad odpłatności za egzaminy mistrzowskie, czeladnicze i sprawdzające, uzyskanie przez rzemieślników refundacji wynagrodzeń pracowników młodocianych i składek na ubezpieczenie społeczne opłacanych przez pracodawców oraz dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika. Nowe zapisy mają na celu wprowadzenie zmian, które są niezbędne dla lepszego funkcjonowania rzemiosła i jego organizacji.
Zdjęcia z posiedzenia komisji: