Udział partnerów społecznych w systemie wdrażania Funduszy Europejskich

W  Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju 16 grudnia odbyła się konferencja „Udział partnerów społecznych w systemie wdrażania Funduszy Europejskich 2014-2020 w ramach projektu”, której współorganizatorem był Związek Rzemiosła Polskiego.

Spotkanie poświęcono możliwościom zwiększeniu udziału partnerów spoza administracji w systemie wdrażania Funduszy Europejskich, a przede wszystkim realizacji i sposobom na wzmocnienie Zasady Partnerstwa, do której  przestrzegania obligują europejskie przepisy.

Przedstawiciele pracodawców opracowali z tą myślą Białą Księgę Zasady Partnerstwa – zbiór postulatów na zwiększenie otwartości systemu wdrażania Funduszy Europejskich w duchu tej zasady. W debacie 16 grudnia wzięli udział przedstawiciele administracji i partnerów społecznych, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego.

Zasada Partnerstwa, która zobowiązuje do wzajemnej współpracy administracji centralnej, samorządów i partnerów spoza administracji w programowaniu, wdrażaniu, monitorowaniu i ewaluacji Programów Operacyjnych służy krajowej polityce publicznej. Podczas panelu dyskusyjnego uczestnicy spotkania podejmowali takie kwestie jak:
– konieczność prowadzenia dialogu o Zasadzie Partnerstwa;
– jak dotychczas była ona realizowana i jak wyglądał etap programowania jej realizacji;
– jakich zmian oczekują w tej kwestii partnerzy społeczni;
– co administracja i partnerzy społeczni mogą zrobić dla wzmocnienia realizacji Zasady Partnerstwa w okresie programowania 2014-2020;
– jakie wyzwania stoją przed administracją i partnerami społecznymi w najbliższej perspektywie finansowej.

Dyskusje podsumował Dyrektor Zespołu Funduszy Unijnych Związku Rzemiosła Polskiego Norbert Pruszanowski, który zwrócił uwagę, że administracja publiczna musi zdać sobie sprawę z potencjału partnerów społecznych. – Proszę zwrócić uwagę, że opracowana przez nas Biała Księga, nie jest skierowana tylko do administracji publicznej. Wiele jest do poprawienia w nas samych – zaznaczył. – Podniesienie jakości kompetencji m. in. członków Komitetów Monitorujących jest kluczowe dla stworzenia przejrzystych i jasnych zasad współpracy strony rządowej i partnerów społecznych – powiedział Norbert Pruszanowski.

 

Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Przygotowanie przez partnerów społecznych strategii partnerstwa na lata 2014 – 2020”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kolejnym etapem upowszechniania wypracowanych przez partnerstwo rekomendacji i postulatów zawartych w Białej Księdze będzie cykl 15 spotkań regionalnych, które rozpoczną się od stycznia 2015r. 

Biała Księga Zasady Partnerstwa: LINK
Zdjęcia z konferencji:
LINK