W szkoleniu nt. rozliczeń podatkowo-księgowych odpowiadających specyfice działalności izb i cechów rzemieślniczych udział wzięło 54 przedstawicieli cechów i izb oraz pracownicy zespołu księgowo-finansowego ZRP.
Podczas spotkania eksperci podatkowi omówili najważniejsze zmiany podatkowe, obowiązujące od 2017 roku oraz działalność statutową i gospodarczą organizacji rzemieślniczych na gruncie podatku CIT i VAT. Poruszono także aktualne orzecznictwo sądowe i organów skarbowych w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia w VAT w podstawowej działalności statutowej organizacji rzemieślniczych. Prowadzący szkolenie podpowiedzieli jak: identyfikować usługi w zakresie interesu zbiorowego członków wykonywane na rzecz członków zamian za składki, aby skorzystać ze zwolnienia w VAT, omówili różnice między składkami jako formą „odpłatności” za niektóre świadczenia na rzecz członków oraz składkami członkowskimi z tytułu samej przynależności do organizacji, a także nowe zasady odliczania VAT (współczynnik proporcji) po 2016roku przy wydatkach w przypadku ponoszenia wydatków związanych z działalnością podlegającą VAT i poza ustawą o VAT, zwracając uwagę, że sposób określenia proporcji powinien odpowiadać najbardziej specyfice prowadzonej działalności oraz dokonanych zakupów.
Uczestnicy szkolenia także poznali zagadnienia związane ze zwolnieniem warunkowym w CIT dochodów osiąganych przez organizacje rzemieślnicze i przeznaczanych na cele statutowe, zwracając uwagę, że aby uzyskać zwolnienie w podatku każdy wydatek powinien być zawsze analizowany pod kątem jego bezpośredniego związku z działalnością statutową.