Legalna praca za granicą. Porady ministerstwa pracy

Podejmujący legalną pracę w innym państwie członkowskim mają takie same prawa i obowiązki jak pracownicy lokalni. Mobilność zawodowa umożliwia skuteczniejsze wyjście z bezrobocia poprzez zmianę zawodu bądź miejsca zamieszkania. Gotowość na takie zmiany jest szczególnie istotna w przypadku zawodów, na które jest niewielkie zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy – czytamy na portalu resortu. Mobilności zawodowej sprzyjają różnorodne programy, wspierane przez Komisję Europejską. Wśród nich: „Twoja pierwsza praca z EURES” oraz „Reaktywacja”. Pierwszy z nich ma ułatwić młodym ludziom znalezienie pracy, stażu lub praktyki zawodowej w innym państwie członkowskim UE/EFTA, a pracodawcom znalezienie pracowników z innego państwa członkowskiego. Program jest adresowany do osób w wieku 18-30 lat. W ramach programu można otrzymać wsparcie finansowe na określone działania.  Podobny cel ma drugi ze wspomnianych programów – „Reaktywacja”. Różnica polega na grupie docelowej. Tu są nią osoby w wieku co najmniej 35 lat. Informacje na temat obu programów można znaleźć na portalu EURES Komisji Europejskiej.
 W zaplanowaniu wyjazdu bardzo pomocne są usługi sieci EURES (EURopean Employment Services – Europejskie Służby Zatrudnienia), której celem jest wspieranie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy. Sieć EURES działa we wszystkich państwach członkowskich UE i EFTA. Tworzą ją publiczne służby zatrudnienia z tych państw oraz inne uprawnione organizacje na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i unijnym, działające w obszarze zatrudnienia.
W każdym państwie UE i EFTA działania związane z dokumentami Europass koordynuje Krajowe Centrum Europass. Jest to punkt kontaktowy dla osób prywatnych, organizacji i instytucji zainteresowanych informacjami na temat Europass i sposobem jego wykorzystania. W Polsce rolę Krajowego Centrum Europass pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.
 Więcej: LINK