Ministerstwo Rozwoju uruchamia pilotażowy projekt na modernizację kształcenia zawodowego w Polsce, który zakłada zwiększenie częstości, długości i jakości kształcenia w miejscu pracy. – Chcemy, by co najmniej 40 procent godzin zajęć praktycznych odbywało się w przedsiębiorstwach, a nie jak dotychczas – w warsztatach i pracowniach szkolnych – poinformował marszałek Adam Jarubas.
– Proponowane podejście jest zgodne z praktyką wielu krajów, w których istnieje dualny model kształcenia lub rozwinięty system kształcenia w miejscu pracy. Aby gospodarka polska była bardziej konkurencyjna, konieczne jest wzmocnienie współpracy szkół z pracodawcami i zwiększenie nacisku na naukę umiejętności praktycznych. W ramach tej inicjatywy będą wspierane wszystkie strony procesu kształcenia: szkoły, przedsiębiorcy i uczniowie, co pozwoli na przygotowanie rekomendacji dotyczących upowszechnienia kształcenia w miejscu pracy, ze szczególnym naciskiem na budowanie systemu zachęt dla pracodawców i szkół – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Projekt „Innowacyjna edukacja – nowe możliwości realizowany będzie w latach 2017-2020, w ramach działań innowacyjnych Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). W celu wymiany doświadczeń międzynarodowych, Urząd Marszałkowski nawiązał w ramach projektu partnerstwo z jednym z największych instytutów edukacyjnych w Austrii – Instytutem szkolenia zawodowego (BFI). Inicjatywa realizowana będzie w Świętokrzyskiem. Wartość projektu to blisko 18 mln zł.
Więcej: LINK