19 czerwca w Pałacu Prezydenckim odbyło się Plenarne Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego. Spotkanie poświęcone było m.in. podsumowaniu dotychczasowych prac RDS, przyszłości dialogu społecznego w Polsce i propozycjom zmian w ustawie o Radzie. – Rada Dialogu Społecznego to miejsce do dyskusji i wymiany poglądów. Tutaj wypracowano wiele ważnych decyzji – powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając posiedzenie Rady. Prezydent RP zadeklarował, że wniesie, jako własną, inicjatywę zmian w ustawie o RDS. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska potwierdziła, że działalność Rady jest nową jakością w relacjach rząd – pracodawcy – pracownicy. Świadczy o tym między innymi intensywność prac zespołów problemowych i liczba podejmowanych uchwał. – czytamy na stronie resortu pracy.
Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Jerzy Bartnik podkreślił rolę Związku w dialogu społecznym. Powiedział, że mimo iż zrzeszamy ok. 300 tyś pracodawców, tak naprawdę występujemy w imieniu blisko miliona firm z sektora MMSP. Jako instytucja reprezentująca przedsiębiorców, aktywnie działamy na forum międzynarodowym. Przy organizacjach rzemieślniczych działa stale rosnącą liczba szkół zawodowych (obecnie ponad 50), kształcących przyszłych pracowników i pracodawców. Zatem wszystkie nasze działania nakierowane są na dialog społeczny – dodał.
Podczas posiedzenia prezes Jerzy Bartnik odniósł się także do kwestii składek afiliacyjnych wnoszonych do międzynarodowych organizacji branżowych, które według niego powinny być finansowane z budżetu państwa. W przypadku zmian w ordynacji podatkowej partnerzy społeczni, w tym Związek Rzemiosła Polskiego zajęli jednomyślne stanowisko, że codzienne udostępnianie informacji o transakcjach na koncie bankowym nie powinno dotyczyć płatności z indywidualnymi konsumentami.
W związku z brakiem porozumienia z kwestiach związanych budżetem, płacą minimalną czy zmianami w ordynacji podatkowej zwołane zostanie nadzwyczajne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, któremu przewodniczyć będzie Jerzy Bartnik.
Zdjęcia: LINK