Pracuj po pięćdziesiątce

W dzisiejszym wydaniu „dziennika Gazety Prawnej” kontynuowany jest temat aktywizacji zawodowej seniorów, czyli tzw. grupy pracowników i pracodawców 50+.

W wielu krajach europejskich, także w Polsce, podejmowane są działania, żeby osoby po pięćdziesiątym roku życia pozostawały na rynku pracy. Obecnie pracownicy i pracodawcy w wieku 50+ coraz częściej poszukują zatrudnienia lub sposobu na podejmowanie, czy tez kontynuowanie działalności gospodarczej. Nie czują się gotowi do przejścia na emeryturę, a czasem po prostu szukają źródła dochodu. Wprowadzanie różnych zachęt ze strony państw UE pozwala na wydłużenie czasu pozostawania na rynku pracy.

Przykładowym rozwiązaniem jest podwyższenie wymiaru świadczenia wszystkim, którzy zdecydują się kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. W ten sposób można zwiększyć emeryturę nawet o kilkanaście procent. Starszy pracownik w Danii, który zdecyduje się na takie rozwiązanie, może w ten sposób zwiększać wysokość świadczenia przez następne 10 lat. W Finlandii już w latach 90 przeznaczano środki na badanie schorzeń zawodowych dotykających pracowników po 50. roku życia, a także wypromowano ideę zarządzania wiekiem w miejscu pracy. Ciekawym pomysłem są również kontrakty międzypokoleniowe. Takie rozwiązanie wprowadzono w ub.r. we Francji, jego celem jest promocja zatrudnienia najmłodszych i najstarszych uczestników rynku pracy, a także wymiana doświadczeń między nimi.

Polska dopiero podejmuje działania mające zachęcić do dłuższego pozostawiania na rynku pracy. Skorzystać z nich mogą zarówno osoby bezrobotne, pracownicy, a także pracodawcy.

Więcej: gazetaprawna.pl
11.09.2014
„Skończyłeś 50 lat? Pracuj dalej”: LINK
„Nowe instrumenty rynku pracy pomogą wybranym”:
LINK