Po znakomitym debiucie w Poznaniu, na Śląsku w Chorzowskim Parku Kultury i Wypoczynku oraz na Długim Targu w Gdańsku przyszła kolej na Lublin. „Świętomięs Polski zawładnie Lublinem przez dwa dni, 30 i 31 sierpnia.
Natomiast „Mięsna Arena” -Zieloną Górą 14 września.
Zapowiedzią tych wydarzeń będzie konferencja prasowa, która 26 sierpnia odbędzie się w Warszawie w Pałacu Chodkiewiczów, siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego.
Imprezy są organizowane w formule festynu plenerowego, ogólnie dostępnego, gdzie obok występów artystycznych przygotowane będą pokazy kulinarne, połączone z poczęstunkiem i degustacjami. Jednak, jak co roku, najważniejszym elementem części promocyjnej będzie prowadzenie szeroko rozumianej akcji edukacyjnej. W specjalnych strefach, które patronatem obejmą wyższe uczelnie, będzie można uczestniczyć w prelekcjach, prezentacjach przygotowanych przez ekspertów, czy fachową poradę w bezpośredniej rozmowie z technologiem żywienia, dietetykiem i lekarzem. Imprezie towarzyszyć będzie specjalistyczna wystawa, którą przygotują hodowcy i producenci mięsa oraz wyrobów wytwarzanych na bazie mięsa.
Świętomięs Polski będzie znakomitą okazją, by w piknikowej atmosferze zapoznać mieszkańców regionu z pracą polskich przetwórców branży mięsnej oraz do zintegrowania środowiska rolników, rzemieślników i producentów.
W podobnej formule odbędzie się 14 września w Zielonej Górze „Mięsna Arena”, organizowana już po raz drugi. Pierwsza edycja, która została zorganizowana w Poznaniu towarzyszyła XXVI Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych i przerodziła się w prawdziwą kulinarną majówkę. Oprócz zajęć dydaktycznych i praktycznych goście w Zielonej Górze zostaną zaproszeni na pokazy sportowe i występy artystyczne. W ramach „Mięsnej Areny” będzie funkcjonować Scena Ludowa z repertuarem folklorystycznym.
Obie imprezy promują zdrowy styl odżywiania i dorobek naszej narodowej kuchni. Obie także czerpią inspirację ze sprawdzonej metody uczenia poprzez zabawę i sprzyjającą atmosferę spotkań. Tę ofertę kierujemy zarówno do najmłodszych jak i do najstarszych – dzięki czemu uczestnicy festynu doskonale bawią się i zdobywają nową wiedzę przez cały dzień. A kolejnym ich zadaniem jest uświadomienie szerokiej publiczności, jak wielki jest udział polskiej wsi i sektora rolniczego w rozwoju naszej gospodarki.
Organizowane z wielkim rozmachem imprezy nie mają charakteru komercyjnego i są finansowane z Funduszy Promocyjnych trzech gatunków mięs: wieprzowego, wołowego i drobiowego. A celem imprezy jest przede wszystkim propagowanie idei zdrowego żywienia, właśnie w oparciu o mięso.
Organizatorami są: Związek Rzemiosła Polskiego oraz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP.
Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w konferencji do 25 sierpnia.