Jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości aż 235 postanowień zostało od początku roku 2014 uznanych za niedozwolone przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych UOKiK. Najczęściej występują w regulaminach małych sklepów internetowych, z czego sprzedawcy często nie zdają sobie sprawy.
Klauzule niedozwolone (inaczej klauzule abuzywne) są to nieuzgodnione indywidualnie postanowienia wzorców umów (np. regulamin sklepu internetowego, ogólne warunki umowy), które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.
Rejestr klauzul niedozwolonych to jawny rejestr prowadzony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Publikowane są w nim klauzule zawarte we wzorcach umowy uznane wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie za niedozwolone w ramach tzw. kontroli abstrakcyjnej.
.Głównym celem prowadzenia rejestru jest bowiem eliminowanie postanowień niedozwolonych z obrotu konsumenckiego. Od momentu wpisania danych klauzul do rejestru prowadzonego przez Prezesa UOKiK ich stosowanie jest niedopuszczalne.
Więcej: LINK