Targi „AMBERIF” to bez wątpliwości największe targi bursztynu na świecie. Odwiedzają je liczni kupcy z kilkudziesięciu krajów. Uczestnictwo Komisji Branżowej Rzemiosła na targach to nie tylko okazja do spotkań kolegów z branży, wymiany poglądów, ocen i wniosków, ale także plany pomoc związana z rozwojem branży bursztynniczej i złotniczo – jubilerskiej.
Na stoisku Cechu Rzemiosł Artystycznych w Gdańsku zaprezentowano efekt konkursu „Bursztynowe Rzemiosło”. Organizowana przez Komisję Branżową Złotników Jubilerów impreza jest jedną z najbardziej prestiżowych w branży. O atrakcyjności może też świadczyć to, że konkurs wspiera i nagradza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uczestnicy zmagali się w dwóch kategoriach: dla seniorów i juniorów. W tym roku w kategorii juniorów podium laureatów zdominowali uczniowie z Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie. Nie może to dziwić, ponieważ tylko z tej szkoły wpłynęło ponad 30 wyselekcjonowanych .Członkowie komisji oceniającej – w skład której weszli przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynu, Izby Gospodarczej Bursztynu, Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich – zwrócili uwagę na wysoki poziom umiejętności artystycznych uczestników konkursu.
Przy okazji konkursu organizatorzy wyróżnili osoby szczególnie zasłużone dla promocji rzemiosła, bursztynu. Wśród odznaczonych platynową i złotą odznaką „Zasłużony dla rzemiosła” znalazły się prof. nauk gemmologicznych Barbara Kosmowska – Cyranowicz, nestorka oraz badaczka bursztynowych inkluzji i doktor Elżbieta Sontag, specjalistka od bursztynowych inkluzji.
Konkurs od lat ma ugruntowaną i bardzo mocną pozycję wzbogacającą program Targów Amberif. W tym roku odbyła się 13 – ta edycja konkursu, pod którą przygotowano 13 stronicowy scenariusz, zaproszono13 modelek prezentujących biżuterię i uhonorowano 13 laureatów. Tym razem pechowa „13.” okazała się szczęśliwa.