Sesja konsultacyjna projektu „WKDS-spójność dialogu”

W hotelu Podlasie w Białymstoku 24-25 kwietnia odbyła się trzecia sesja konsultacyjna w ramach projektu „WKDS- spójność dialogu”. W pierwszym dniu sesji  w spotkaniu uczestniczyło 20, a w drugim dniu 30 osób. Byli to przedstawiciele pracodawców, związków zawodowych, przedsiębiorcy, oraz osoby zaangażowane w działania na forum Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego.

Głównym prelegentem na spotkaniu był prof. Juliusz Gardawski, który przedstawił podstawowe zagadnienia dotyczące dialogu społecznego i jego uczestników na poziomie centralnym i regionalnym. Następnie dyskutowano o sytuacji WKDS w regionie. Pomimo braku uczestnictwa strony związkowej prowadzone są owocne rozmowy organizacji pracodawców i strony samorządowej. Posiedzenia WKDS odbywają się systematycznie, a strona związkowa bierze udział w działaniach nie związanych z dialogiem społecznym.

Następnie ekspert dialogu Agnieszka Lewińska przedstawiła szereg uwarunkowań gospodarczych, które wymuszają dialog społeczny. Przybliżyła wątki dotyczące uprawnień pracodawców i pracowników, układów zbiorowych pracy oraz elastycznego czasu pracy.

Dalszy ciąg dyskusji wśród uczestników sesji dotyczył niezadowolenia odnośnie braku mocy sprawczej WKDS. Zwracano uwagę na słabe kompetencje WKDS-ów oraz na  brak szerokiej reprezentatywności na poziomie regionalnym. Zwrócono uwagę na konieczność wprowadzania przepisów pozwalających na tworzenie prawa lokalnego lub zapewnienie możliwość udziału partnerów społecznych w tworzeniu takiego prawa.

Projekt „WKDS-spójność dialogu”, realizowany jest przez Związek Rzemiosła Polskiego, współfinansowany z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet V. Dobre rządzenie, Działanie 5.5. Rozwój dialogu społecznego, 5.5.2. Wzmocnienie uczestników dialogu społecznego. Projekt będzie realizowany od stycznia 20014 do czerwca 2015 roku.

Celem projektu jest zapewnienie spójności struktur dialogu społecznego na poziomie regionalnym
poprzez promocję, sesje konsultacyjne, szkolenia dla przedstawicieli Związku Rzemiosła Polskiego i
organizacji reprezentatywnych partnerów społecznych w całym kraju.

Szczegółowa relacja z sesji: LINK
Strona projektu:
LINK