Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Marka Jakubowicza, wiceprezesa Zarządu Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej – „Analiza zmian w okresie transformacji oraz strategia budowania statusu zawodu optyka w perspektywie najbliższej dekady”.
Jak zaznacza autor, po transformacji, w latach dziewięćdziesiątych branża optyczna szybko nadrobiła opóźnienia technologiczne i materiałowe. Uzyskała dostęp do nowoczesnego wyposażenia warsztatów oraz szybko powstających gabinetów pozwalających na dobieranie korekcji wzroku, pomiar refrakcji oraz dobór soczewek kontaktowych. Izba Optyczna zrzeszająca optyków (KRIO) podejmowała również aktywne próby zmierzające do ustanowienia regulacji prawnych dla obydwu zawodów wywodzących się z optyki okularowej a więc dla zawodu optyka i optometrysty.
Środowisko branży optycznej uświadamiają sobie odpowiedzialność społeczną wynikającą z wykonywania tych zawodów przez osoby niekompetentne, gdyż brak regulacji prawnych stwarza często możliwość prowadzenia usług optycznych oraz praktyki optometrycznej przez osoby nie posiadające ani wystarczających kompetencji ani stosownego wykształcenia.
Jak poradzić sobie z tymi problemami? Jaka powinna być reakcja branży optycznej na nowe wyzwania? Zachęcamy do lektury: LINK