Pracodawcy i związki zawodowe pracują nad zmianami w prawie pracy. Pracodawcy zgadzają się , jednak pod pewnymi warunkami, na wydłużenie okresów wypowiadania umów terminowych, a związkowcy pracują nad nową formułą Komisji Trójstronnej – czytamy w dzienniku.
Reprezentanci Pracodawców RP, Konfederacji Lewiatan, BCC i Związku Rzemiosła Polskiego radzili na wczorajszym posiedzeniu zespołu prawa pracy i układów zbiorowych nad zmianami w zasadach zatrudniania na umowach na czas określony. Obecnie okres wypowiedzenia umowy terminowej, bez względu na czas jej trwania, wynosi 14 dni. Rządowa propozycja zakłada wyrównanie okresu wypowiedzenia jak w przypadku umów na czas nieokreślony.
Pracodawcy skłonni są natomiast, w przypadku umów dłuższych niż roczne, wydłużyć okres wypowiedzenia do miesiąca. Stanowisko w tej sprawie strona pracodawców ma opracować i przekazać w najbliższym czasie.
Zarówno zadaniem ministerstwa pracy i związkowców nowe przepisy wpłyną na zmniejszenie tej formy zatrudnienia. Zmiany są wynikiem realizacji postulatów związków zawodowych i kartą przetargową w ich powrocie do Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
Już od jakiegoś czasu organizacje związkowe pracują nad nową koncepcją działania TK. Jedną z ważniejszych zmian ma być możliwość inicjowania przez TK procesu legislacyjnego.
Więcej:
rp.pl
M. Rzemek
18.03.2014
LINK