W siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie 23 czerwca odbyła się konferencja „Zrzeszanie organizacji pracodawców a Komisja Trójstronna ds. Społeczno-Gospodarczych”. Na konferencji gościł Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina.
Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik powitał uczestników spotkania i przedstawił zagadnienia dotyczące historii, stanu obecnego i perspektyw dialogu społecznego w Polsce. Zaznaczył, że środowisko rzemiosła popiera idę stworzenia samorządu gospodarczego i wspiera zarówno współprace zrzeszeń pracodawców, jak i podnoszenia stopnia uzwiązkowienia pracowników. Silny głos przedstawicieli związków zawodowych oraz organizacji pracodawców umożliwia bowiem prowadzenie sprawnego dialogu społecznego w Polsce. Konieczne jest powrócenie do przerwanych rozmów w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno- Gospodarczych, a także umożliwienie prowadzenia dialogu autonomicznego – dwustronnego. Prezes ZRP podkreślił, że tematy, które zostają zapomniane w dialogu społecznym, prędzej czy później zaczynają stanowić problem. Jako przykład podał kwestię edukacji zawodowej, która pomijana w czasie konsultacji społecznych przez wiele lat (nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach UE), spowodowała problem bezrobocia wśród ludzi młodych.
Do tematu edukacji zawodowej nawiązał także Jacek Męcina, który zwrócił się bezpośrednio do biorących udział w konferencji przyszłych absolwentów szkół zawodowych. Minister zapewnił, że już w tej chwili dostępne są rozwiązania i programy, które będę wspierać młodzież w znalezieniu pracy. Przedstawił założenia programu „Gwarancja dla młodzieży”, który jest nową inicjatywą na rzecz zwalczania bezrobocia wśród młodzieży. Dekoniunktura lat 2009-2011 sprawiła, że problem znalezienia pracy przez młodych ludzi stał się nie tylko zagadnieniem gospodarczym, ale także politycznym, a przede wszystkim społecznym. Stąd wprowadzono takie rozwiązania, jak bon na zatrudnienie, który finansuje utworzenie nowych stanowisk pracy, czy bon na przesiedlenie, ułatwiający podjęcie zatrudnienia w innym regionie kraju.
Podczas konferencji Prof. Juliusz Gardawski zaprezentował wyniki badań przeprowadzone przez Szkołę Główną Handlową w zakresie pozycji gospodarczej sektora MŚP oraz jego wpływu na dialog społeczny w Polsce. Wskazał na istotną rolę, jaką pełnią klastry w budowaniu konkurencyjności sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dr. Jan Czarzasty przedstawił natomiast zagadnienia związane z kulturą organizacyjną małych i średnich firm.
Konferencja zakończyła się dyskusją na temat możliwości wspierania zatrudnienia ludzi młodych oraz aktywizacji pracodawców w podjęciu zadania, jakim jest tworzenie wykwalifikowanych kadr dla gospodarki.
Program konferencji: LINK