Rodzice na rynku pracy

W siedzibie Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie 14 marca odbyła się konferencja „Rodzice na rynku pracy – różne wyzwania, wspólne perspektywy”.

W spotkaniu oprócz przedstawicieli rządu, pracodawców, związków zawodowych i instytucji społeczno-gospodarczych wzięło udział Stowarzyszenie Matek I Kwartału. Przedstawicielki pojawiły się na spotkaniu wraz ze swoimi pociechami, udawadniający tym, że rodzic może łączyć obowiązki zawodowe i rodzinne.

Podczas konferencji prof. Irena E. Kotowska z Instytutu Statystyk i Demografii SGH przedstawiła dane dotyczące funkcjonowania rodziców na rynku pracy. Ze statystyk porównawczych Polski z innymi krajami UE wynika, że przepisy stosowane dotychczas w naszym kraju nie sprzyjały łączeniu obowiązków rodzicielskich i zawodowych. Kodeks pracy był mało elastyczny, jak wynika z dwóch niezależnych źródeł, przytoczonych przez prof. Irenę E. Kotowską. Niewielu pracowników mogło zmienić czas pracy w związku z uwarunkowaniami rodzinnymi.

Jak zaznaczył obecny na spotkaniu Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Radosław Mleczko, przepisy uległy zmianie i należy oczekiwać, że przyniosą pozytywne skutki. Ostatnio rząd wprowadził do kodeksu pracy rozwiązania dotyczące elastycznego czasu pracy. Podejmowane są również działanie zmierzające do powstania nowych forma zatrudnienia. Podsekretarz Stanu podkreślił, że będą one korzystne dla pracodawców, pracowników oraz całej gospodarki. Mają również znaczące konsekwencje społeczne, ponieważ ułatwiają parom podjęcie decyzji o posiadaniu potomstwa.

Głos w dyskusji zabrała także Dorota Halicka-Piszko, prezes Stowarzyszenia Matek I Kwartału, która zaapelowała do pracodawców by pamiętali o potrzebach rodzinnych swoich pracowników. Zwróciła uwagę, że wprowadzenie przepisów to jedno, a ich stosowanie w praktyce musi być podjęte już na szczeblu porozumienia pracownik-pracodawca. Konieczne jest kontynuowanie dialogu, a także wsparcie ze strony ustawodawcy. Wprowadzenie takich rozwiązań jak job-shering, urlopy na godziny, praca zdalna, czy zapewnienie opieki dzieciom w przedszkolach przyzakładowych jest zdaniem prezes Stowarzyszenie niezwykle istotne dla sprawnego funkcjonowania zarówno polskich rodzin, jak i firm.