Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” pieniądze na innowacje w nowej perspektywie unijnej to 9 mld euro. Trafią one do sektora MŚP.
Pieniądze będą dostępne najwcześniej od przyszłego roku, nie wiadomo na razie na jakich zasadach. Jednak nowy program z którego będzie można otrzymać dotacje na innowacje – Horyzont 2020 pozwala by z dofinansowania skorzystali wszyscy przedsiębiorcy, nawet jeśli działają samodzielnie. W poprzednich rozdaniach, startować po pieniądze można było jedynie w międzynarodowych konsorcjach.
– Obecnie przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie w aż 64 konkursach, z których pierwsze będą zamykane już w marcu/kwietniu – mówi Beata Tylman, dyr. w zespole ds. pomocy publicznej PwC. – Warto zwrócić uwagę, że w programie Komisja Europejska po raz pierwszy bardzo dokładnie określiła poszczególne tematy pod kątem merytorycznym i sprecyzowała, czego powinien dotyczyć projekt oraz jakie przynieść rezultaty – dodaje.
Inwestycje w ramach konkursów podzielone są na fazy. Każda z nich jest inaczej dofinansowywana:
– Faza 1 – studia wykonalności. To przygotowanie pomysłu do realizacji. Na tę część można pozyskać dofinansowanie w wysokości 70 proc. zakładanych kosztów przedsięwzięcia jednak nie więcej niż 50 tys. euro w formie ryczałtu.
– Faza 2 – działania badawcze. To tak naprawdę realizacja projektu, który musi mieć swój biznesplan, np. opracowany w fazie 1. Dofinansowanie wynosi 70 proc. wartości inwestycji, choć jeśli znaczna część projektu opiera się na badaniach, to nawet 100 proc. Szczegóły dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania w maksymalnej wysokości podane są w każdym temacie. Założono, że wartość tej części dofinansowania powinna się zamknąć w przedziale 0,5–2,5 mln euro. Realizacja projektu powinna trwać od 12 od 24 miesięcy.
– Faza 3 – rozwój projektu/inwestycji. Nie obejmuje finansowania bezpośredniego lecz pośrednie przez fundusze podwyższonego ryzyka. To one otrzymają finansowanie, by wesprzeć przedsiębiorców. Typowym modelem jest 80/20/20. Przykład: fundusz dostaje z programu 800 tys. euro (80 proc. potrzebnej kwoty), dokłada 200 tys. euro (20 proc. potrzebnej kwoty), daje przedsiębiorcy 1 mln euro, ale w zamian za 20 proc. udziału w firmie wspólnie założonej do rozwoju konkretnej inwestycji.
Więcej : gazetaprawna.pl
18.02.2014
Beata Tomaszkiewicz
LINK