Instytut Pracy i Spraw Socjalnych oraz Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” zapraszają do udziału w debacie „Obywatelska partycypacja – migotanie idei?”. Spotkanie odbędzie się 23 czerwca w siedzibie Centrum w Warszawie.
Kiedy 25 lat temu Polska wkroczyła na ścieżkę demokratycznego rozwoju, nie do końca byliśmy świadomi tego, że odtąd będzie ona wyznaczana nie tylko przez państwo i jego instytucje, lecz także przez obywatelskie praktyki. Pomimo podniesienia naszego poziomu życia, wyniki „Diagnozy Społecznej” pokazują, że w porównaniu do innych europejskich społeczeństw rzadko się stowarzyszamy (ok. 14 proc.) i mamy niski poziom zaufania do innych osób (ok. 12 proc.). Niemal połowa naszego społeczeństwa jest obojętna wobec zachowań naruszających dobro publiczne, takich jak wyłudzanie ubezpieczenia, unikanie płacenia za publiczny transport czy niesłuszne pobieranie zasiłku czy renty. Częściej protestujemy przeciwko podejmowanym decyzjom, rzadziej usiłujemy je współkształtować, mocnej inwestujemy w kapitał ludzi niż w kapitał społeczny. Idea obywatelskiej partycypacji dla jednych jest mirażem, dla innych oczywistością.
Czy te dwie perspektywy można połączyć? Jaki poziom kapitału społecznego reprezentujemy? Czy partycypację obywatelską wymusza moda czy konieczność? Czy jesteśmy gotowi na roztropne angażowanie się w sprawy publiczne, czy tylko skłonni do forowania własnych interesów? Gdzie się zaczyna, a gdzie kończy nasze zaufanie? Czy umiemy prowadzić dialog i konsultacje społeczne? Jak bardzo rozwinęliśmy etykę pracy? Kiedy wykazujemy się społecznym altruizmem?
Na te i inne pytania spróbują znaleźć odpowiedź teoretycy i praktycy polityki społecznej.