Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał interpretację, w której tłumaczy jak rozliczać koszty związane z samochodem osobowym w firmie gdy używa się samochodu również do celów prywatnych.
Sytuacja prawna pozwala na przypisanie auta w całości firmie lub też włączenie go w zakres prowadzonej działalności jedynie w takim stopniu, w jakim jest on rzeczywiście w niej wykorzystywany. W pierwszym przypadku samochód jest wykorzystywany jedynie do celów firmowych, w drugim może być także wykorzystywany do celów prywatnych.
Rozliczanie samochodu, który jest wykorzystywany również po za działalnością gospodarcza odbywa się według tzw. kilometrówki. (art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r.0 poz. 361 z późn. zm.). Podatnik musi prowadzić w tej sytuacji ewidencję przebiegu pojazdu. W przeciwnym wypadku wydatki nie będą kosztem podatkowym.
Do wyliczenia kilometrówki przyjmuje się stawki: 0,5214 zł dla samochodu osobowego o pojemności silnika do 900 cm sześc. oraz 0,8358 zł dla aut o wyższej pojemności za każdy przejechany kilometr
Do wydatków związanych z używaniem auta, które mogą być kosztem podatkowym, można zaliczyć: koszty paliwa, olejów, płaty za przejazdy i parkowanie oraz koszty wymiany opon.
Interpretacja dyrektora izby skarbowej w Łodzi z 30 września 2013 r., sygn. IPTPB1/415-472/13-3/KO.