Śniadanie w siedzibie Komisji Europejskiej w Polsce

W siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce 3 lutego odbyło się spotkanie na temat otoczenia biznesu w Polsce. Dyskusja dotyczyła innowacyjności przedsiębiorstw, produktywności, systemu podatkowego , otoczenia i infrastruktury biznesu, w tym polityki wobec MŚP.

W śniadaniu wzięli udział m.in. eksperci Komisji Europejskiej z różnych Dyrekcji Generalnych oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających przedsiębiorców (KIG, Konfederacja  Lewiatan, KPP). Związek Rzemiosła Polskiego reprezentowali: Norbert Pruszanowski i Halina. Matejek.

 N. Pruszanowski stwierdził, że podstawowym wymogiem, jaki będzie stawiany aplikantom o środki unijne jest nadal warunek innowacyjności, uszczegółowiony w formie tzw. „inteligentnej specjalizacji”. W opinii ZRP postawienie takiego warunku uniemożliwi aplikowanie o środki z tych funduszy przedsiębiorstwom działającym w branżach tradycyjnych. – Definicja innowacyjności powinna zostać ukierunkowana na wymiar danego przedsiębiorstwa. Innowacją powinna być każda zmiana, która wprowadza przedsiębiorstwo w nowe możliwości rynkowe, a nie tylko wysokie, zaawansowane technologie – powiedział ekspert ZRP. – Uważamy, że instrumenty wsparcia dla firm dużych i mikro nie muszą się wykluczać. Możliwe jest stworzenie instrumentów, które dla jednych będą oparte na kryterium innowacyjności i wzrostu konkurencyjności, natomiast dla przedsiębiorców mniejszych np. na tworzeniu miejsc pracy, przy zachowaniu warunku ekonomicznej efektywności przedsięwzięcia.

W kwestiach podatkowych H.Matejek powiedziała, że w prowadzonych sondażach i badaniach przedsiębiorcy raczej  nie mówią o obniżeniu podatków. Zachowanie ryczałtowych form opodatkowania w podatku dochodowym dają małej firmie możliwość wyboru najdogodniejszego dla firmy wariantu.. Większe firmy mogą skorzystać z podatku liniowego. Zdaniem H. Matejek przedsiębiorcy oczekują obniżenia 23 procentowej stawki VAT. – Najgorzej w 2013 roku przedsiębiorcy ocenili przepis związany z kasowym rozliczaniem kosztów w przypadku opóźnień płatności.

ale niestety wprowadzono i takie, które wiążą się z dodatkowymi znacznymi obowiązkami dla przedsiębiorców, na przykład: kasowe rozliczenie kosztów w przypadku opóźnień płatności. Wymóg ten zmusza firmy do podwójnego monitorowania faktur dokumentujących wydatki firm – dodał ekspert ZRP.