W siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego 31 stycznia odbyło się Noworoczne Spotkanie Instytutu Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Gości powitali prof. dr hab. SGH i wiceprezes ZRP Jan Klimek z Sabiną Klimek, doktorantką tej uczelni. W Pałacu Chodkiewiczów zebrało się wielu znamienitych gości ze świata polityki, kultury, nauki i biznesu.
Prezes Jan Klimek w swoim wystąpieniu przedstawił plany działania Instytutu na najbliższy rok. Wśród najważniejszych inicjatyw znalazło się: powołanie Rady Biznesu, promocja firm rodzinnych poprzez konferencje i publikacje tematyczne oraz podpisanie porozumienia pomiędzy Instytutem, a przedsiębiorcami zrzeszonymi z sektora MŚP, w tym ze Związkiem Rzemiosła Polskiego.
Wiceprezes ZRP podkreślił, że należy wypracować rozwiązania, które pomogą promować i nagradzać wyróżniających się na rynku przedsiębiorców. Istotnym elementem działań Instytutu w 2014 roku będzie pogłębienie współpracy środowiska nauki ze środowiskiem biznesu dla podniesienia innowacyjności i nowoczesności polskich firm.
Miłym akcentem uroczystości było uhonorowanie Jego Magnificencji prof. dr hab. Tomasza Szapiro, rektora SGH oraz prof. dr. hab. Andrzeja Hermana, dyrektora Instytutu Zarządzania Wartościami SGH – Platynowym Medalem im. Jana Kalińskiego. Odznaczenie przyznawane przez Związek Rzemiosła Polskiego wręczyli prezes ZRP Jerzy bartnik w asyście prof. Klimka. Natomiast Złoty Medal im. Jana Klińskiego otrzymał Prof. dr hab. Roman Sobiecki, dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH. Wyróżnienie to jest przyznawane między innymi działaczom politycznym, gospodarczym, społecznym i naukowym za szczególne zasługi dla rozwoju rzemiosła. Jego Magnificencję prof. dr hab. Tomasza Szapiro dziękując powiedział, że Medal traktuje jako uhonorowanie dla całego środowiska Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przypomniał również o konieczności zacieśniania więzi nauki i biznesu oraz budowy kompleksu akademicko-gospodarczego w Polsce.
Prof. Mario Raich ze Szwajcarii, autor wielu publikacji o przedsiębiorczości i innowacyjności, uczestnik spotkania, stwierdził, że obecnie polskiej gospodarce potrzebny jest model rozwoju ekonomicznego, który będzie się koncentrował na jakości i innowacyjności. – Biznes w Polsce ma olbrzymi potencjał, a przedsiębiorcy wyróżniają się elastycznością i kreatywnością, która w przyszłości może zaowocować rozwiązaniami wykorzystywanymi nie tylko w Polsce i Europie, ale na całym świecie – podkreślił. Prof. Raich. Żeby jednak tak się stało konieczne jest współdziałanie środowisk polityki, nauki i biznesu. Bardzo ważne jest, by administracja państwowa nie utrudniała rozwoju. – Pomagać, to dopiero drugi krok – powiedział Mario Raich – najważniejsze, by nie przeszkadzać przedsiębiorcom.
Wieczór zakończył się koncertem Żeńskiej Orkiestry Salonowej Katowickiego Holdingu Węglowego, K.W.K. Murcki-Staszic pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego. W występie wzięli także udział światowej sławy
artyści : Zerrin Karsli (Turcja), Darina Petkova (Bułgaria), Yeyoung Sohn (Korea Południowa) oraz Vincent Schirrmacher (Austria).
Organizatorzy podziękowali sponsorom wydarzenia: Leszkowi Truskolawskiemu, Stanisławowi Tępińskiemu, Grzegorzowi Mierzwińskiemu oraz Związkowi Rzemiosła Polskiego i Katowickiemu Holdingowi Węglowemu.
Zdjęcia: LINK