ZRP ważnym partnerem MEN w promocji kształcenia zawodowego

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki podziękował za głos Związku Rzemiosła Polskiego w sprawie dostosowania edukacji w Polsce do potrzeb rynku pracy. Jednocześnie zapewnił, że idea uczenia się w miejscu pracy stanowi priorytet zarówno w instytucjach UE, jak i w polskim resorcie edukacji.

Jak zaznaczył Tadeusz Sławecki reforma edukacji zawodowej w Polsce, nie tylko wpisuje się w aktualną światową oraz europejską tendencję do dowartościowania i reformowania kształcenia technicznego i zawodowego, ale jest też nierozerwalnie związana z przeciwdziałaniem bezrobociu wśród młodzieży.

Sekretarz stanu zapewnia, że nowa klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego sprzyja szybszemu zatrudnieniu i przekwalifikowaniu pracowników. Zmianie uległy też programy nauczania, które uwzględniają potrzeby pracodawców. Modernizacja objęła kształcenie postaw przedsiębiorczych wśród uczniów.

W liście przesłanym do ZRP możemy również przeczytać, że rzemiosło jest nie tylko wykonawcą i to już od wielu lat procesu edukacji pracowników młodocianych, ale również partnerem MEN w usprawnianiu i modernizacji tego kształcenia. Współpraca powinna być kontynuowana i jak zaznacza Tadeusz Sławecki, celem resortu w nadchodzącej perspektywie finansowej w UE 2014-2020 będą właśnie postulaty środowiska rzemiosła. Oznacza to kładzenie nacisku na upowszechnianie kształcenia praktycznego w miejscu pracy, stymulowanie współpracy szkół z firmami, a także zachęcanie pracodawców na poziomie regionalnym i lokalnym do większego zaangażowania i włączenie się w proces kształcenia i egzaminowania zawodowego. Sekretarz Stanu zapewnił, że ZRP wraz ze zrzeszonymi organizacjami będą ważnym partnerem MEN w osiągnięciu tych celów.

Treść pisma w załączniku