Od września 2013 roku szykują się pozytywne zmiany dla przedsiębiorców – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Osoba, która zawiesi działalność, by opiekować się dzieckiem będzie miała opłaconą przez państwo składkę ubezpieczeniową.
Do tej pory przywilej ten przysługiwał tylko osobom zatrudnionym w stosunku pracy. Od 1 września tego roku rodzice prowadzący własny biznes będą mogli skorzystać z takiego samego wsparcia w okresie opieki nad dzieckiem, jakie przysługuje obecnie pracownikom na urlopie wychowawczym. Za czas przerwy we własnej działalności budżet, za pośrednictwem ZUS, będzie płacić składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Daniem ekspertów o bardzo pozytywna zmiana, która spowoduje większą spójność systemu emerytalnego. Dzięki niej przedsiębiorcy nie będą dyskryminowani.
Obecnie budżet nie opłaca składek osobom prowadzącym działalność gospodarczą na własny rachunek i zleceniobiorcom, którzy chcieliby się poświęcić wychowywaniu potomstwa. Prawo to bowiem przysługuje jedynie pracownikom. Jeśli właściciel jednoosobowej firmy chce sam się opiekować dzieckiem, może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jednakże w tym okresie nie jest obowiązkowo ubezpieczony. Tym samym w przyszłości otrzyma niższą emeryturę.
Po zmianach premiowane będą osoby, które miały co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed okresem sprawowania opieki nad potomkiem. Tym przedsiębiorcom czy zatrudnionym na zleceniu budżet będzie finansował składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Natomiast osobom mającym krótszy staż w tym czasie państwo opłaci tylko składki na ubezpieczenia emerytalne.
Więcej: gazetaprawna.pl
25.06.2013
Bożena Wiktorowska