Małopolskie organizacje gospodarcze podpisały porozumienie mające na celu między innymi wspieranie lokalnej małej przedsiębiorczości, poprawę jakości szkolnictwa zawodowego w regionie i zmniejszenie ekspansji supermarketów, która utrudnia funkcjonowanie firm.
Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, która jest członkiem porozumienia zrzesza 32 jednostki terenowe (cechy i spółdzielnie), w których skupione są firmy rzemieślnicze. Prezes izby Janusz Kowalski zaznacza, że jednym w poważniejszych problemów w regionie jest rozrost sieci supermarketów. – One niszczą rodzimą przedsiębiorczość. Argumenty, że tworzą miejsca pracy są złudne, bo więcej miejsc pracy ubywa z powodu likwidacji małych, często rodzinnych firm – przekonuje w „Dzienniku Polskim” prezes.
Zdaniem Janusza Kowalskiego wielkim błędem była likwidacja szkolnictwa zawodowego, którą przyniosła reforma ministra Handkego. Z powodu braku wykwalifikowanych fachowców znikają zakłady – przez te kilka lat z istniejącego miliona pozostało ok. 300 tys.
W najbliższym czasie Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych planuje opracować katalog problemów z jakimi borykają się lokalne firmy, przygotowywać stanowiska i opinie na temat aktualnych tematów gospodarczych, a także lobbować na rzecz obowiązkowego członkostwa firm w organizacjach gospodarczych. Członkowie zrzeszenia argumentują, że w kraj UE jest to norma.