Nowy partner rzeszowskiej izby oraz krośnieńskiego cechu w programie LdV

W dniach 3-7 października 2011 roku Związek Rzemiosła Polskiego wraz z Izbą Rzemieślniczą w Rzeszowie, działającą we współpracy z Cechami Rzemiosł Różnych w Jaśle i Krośnie, jako członkowie projektu oraz sieci EuroApprenticeship („Praktyczna nauka rzemiosła w Europie”) zrealizowali program wizyty ekspertów szkolących i nadzorujących proces szkolenia w rzemiośle w ramach projektu Leonardo da Vinci prowadzonego przez francuskie Zgromadzenie Stałe Izb Zawodowych i Rzemieślniczych (APCM).

Projekt dał przedstawicielom szkół zawodowych oraz Izby Rzemieślniczej z regionu Langwedocja-Roussillon (południowa Francja) możliwość udziału w wizycie studyjnej w Polsce. Było to sześć osób – czterech dyrektorów centrów szkolenia uczniów izb rzemieślniczych, nauczyciel z branży mechaniki oraz przedstawiciel regionalnej izby rzemieślniczej Langwedocja-Roussillon.

W ramach wizyty w Warszawie francuscy goście odwiedzili siedzibę Związku Rzemiosła Polskiego, piekarnię oraz ambasadę Francji. Natomiast podczas pobytu na Podkarpaciu wizytowali zakłady rzemieślnicze: Cukiernię Julian Orłowski & Kazimierz Rak w Rzeszowie, Piekarnię-Cukiernię Jan Wątroba w Jaśle oraz Wytwórnię Ciast i Lodów „Santos” Marka Bargieła w Krościenku Wyżnym k. Krosna. Program wizyty przewidywał również elementy kulturalne – goście z Francji zwiedzili skansen archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy koło Jasła oraz krośnieńskie atrakcje: Muzeum Rzemiosła i Starówkę.

Podczas rozmów plenarnych z dyrekcją i kadrą nauczycielską w siedzibie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie oraz na spotkaniu ze starszyzną w tamtejszym Cechu Rzemiosł Różnych doszło do uzgodnień dotyczących aplikowania i realizacji przyszłorocznych projektów Leonardo da Vinci (IVT, VETPro), przede wszystkim z branży spożywczej (piekarz, cukiernik, kucharz małej gastronomii) oraz fryzjerskiej.

Na wiosnę 2012 roku do Krosna przyjedzie wraz z opiekunami szesnastu francuskich uczniów, po czterech z każdego wyżej wspomnianego zawodu. Będą oni realizowali dwutygodniową praktykę zawodową w ośmiu wybranych zakładach rzemieślniczych oraz warsztatach ZSP Nr 2.  Potem z rewizytą do szkoły w Lézignan-Corbières pojadą krośnieńscy uczniowie zawodu (pracownicy młodociani).

W ramach drugiego planowanego przez rzeszowską Izbę projektu LdV, do Francji udadzą się podkarpaccy nauczyciele zawodów rzemieślniczych oraz mistrzowie szkolący młodocianych. Celem tego tygodniowego wyjazdu będzie wymiana doświadczeń z francuskimi kolegami w zakładach i szkołach zawodowych regionu Langwedocja-Roussillon.