Rzeczpospolita: „Co dalej gimnazjalisto”

W dzisiejszym dodatku do Rzeczpospolitej prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik zachęca młodych ludzi do uczenia się zwodu.

Jerzy Bartnik zwrócił uwagę, że wobec obecnej sytuacji na rynku pracy na naukę w liceum ogólnokształcącym powinni decydować się przede wszystkim  młodzi ludzie przejawiający nadprzeciętne zdolności do nauki. Pozostali gimnazjaliści powinni rozważyć wybór technikum lub zasadniczej szkoły zawodowej.

Prezes ZRP podkreślił, że dzięki zmianom w szkolnictwie zawodowym, które zaczną obowiązywać od września 2012 roku uczniowie tych szkół będą bliżej współpracowali z pracodawcami, co znacznie zwiększy ich szanse na znalezienie pracy po ukończeniu edukacji. Ponadto za czas praktyki zawodowej uczniom należy się wynagrodzenie, a więc mogą zacząć zarabiać już w trakcie nauki.

Warto jednocześnie pamiętać, że ukończenie szkoły zawodowej nie zamyka drogi na studia wyższe. Przykładowo niemiecki system szkolnictwa umożliwia mistrzom zawodu podjęcie studiów na kierunkach technicznych bez konieczności zdawania matury.

Polska zaczyna borykać się z podobnymi problemami jak kraje skandynawskie czy Niemcy, w których brakuje fachowców, dlatego należy się spodziewać, że wkrótce prestiż oraz zarobki tej grupy zawodowej będą rosły także w naszym kraju.

Więcej: rp.pl
08.03.2012
Jerzy Bartnik