5 ważnych zmian dla rynku pracy

Na swojej stronie ministerstwo pracy i polityki społecznej opublikowało wykaz pięciu najważniejszych zmian, które doprowadziły do ożywienia rynku pracy. W wymienionej grupie zmian znalazły się: Reforma urzędów pracy; Oskładkowanie umów zleceń; Wsparcie w starcie; Elastyczny czas pracy oraz Ograniczenie umów czasowych.

Od 1 stycznia 2016 r. będzie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych obowiązuje już od początku 2015 r. Zmiany uniemożliwiają też zawieranie podwójnych umów, w taki sposób, aby unikać „ozusowania”. Dotychczas unikanie płacenia składek było możliwe przy zawarciu dwóch umów – jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka i drugiej, z wyższą kwotą, która nie była oskładkowana.

 Celem Programu „Wsparcie w starcie” jest rozwój przedsiębiorczości dzięki nisko oprocentowanym pożyczkom na start biznesu dla osób bezrobotnych. Pilotaż programu trwał od grudnia 2013 r. Przedsiębiorcy natomiast mogą ubiegać się o pożyczkę na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. Dzięki programowi powstało już 1770 firm – czytamy na stronie mpips.
Więcej: LINK