250-lecie Ostrowieckich Cechów Rzemieślniczych

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził uznanie dla pielęgnowania tradycji rzemieślniczych oraz podziękował za wsparcie jego kampanii wyborczej podczas uroczystości 250-lecia Ostrowieckich Cechów Rzemieślniczych, która odbyła się w 30 czerwca 2012 roku.

– Serdecznie gratuluję tych pięknych tradycji rzemieślniczych, za którymi zresztą idzie pewnie bardzo wiele dumy miejscowej związanej z konkretnymi osobami, konkretnymi wydarzeniami nie tylko natury rzemieślniczej czy produkcyjnej, ale także pewnie patriotycznej, bo przecież to jest także szczególny region w Polsce, gdzie czasami trzeba było zostawić warsztat pracy, iść na wojnę, bronić walczyć o ojczyznę – powiedział w prezydent.

Prezydent przypomniał, że był w Ostrowcu Świętokrzyskim w ostatnim dniu kampanii przed wyborami prezydenckimi. Wspomniał, że był wtedy „potwornie zmęczony i zachrypnięty”, przyjechał spóźniony, ale w momencie, kiedy wchodził na plac pełen ludzi, poczuł, że wybory wygrał. – To był ten moment szczególny. Ledwo mówiłem, nie wiem, co mówiłem, ale klimat był taki, atmosfera się zrobiła taka, że choć to był taki moment, w którym i Wisła płynęła raczej w kierunku Wawelu, poczułem, że wygrałem. I za tę otuchę, za ten klimat, za ten powiew zwycięstwa, który niósł mnie wtedy, także dzięki mieszkańcom Ostrowca, z całego prezydenckiego serca dziękuję – powiedział.

Oprócz prezydenta Komorowskiego w święcie cechów uczestniczyli pozostali członkowie Komitetu Honorowego Obchodów Jubileuszu. Wśród nich między innymi ordynariusz Diecezji Sandomierskiej – biskup Krzysztof Nitkiewicz, profesor Andrzej Blikle, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, doktor Marek Bielski, wiceprezes Simens Polska, Jerzy Bartnik, prezes Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba i marszałek województwa Adam Jarubas, poseł Zbigniew Pacelt, starosta Zdzisław Kałamaga.

Obchody rozpoczęła msza święta w kolegiacie świętego Michała Archanioła w Ostrowcu. Po mszy goście oraz poczty sztandarowe czterdziestu cechów przeszli do Parku Miejskiego gdzie w amfiteatrze zaplanowano oficjalna część obchodów podczas której zasłużonym rzemieślnikom wręczono medale i odznaczenia cechowe.