2 października 2024 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu Problemowego do spraw Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej Rady Dialogu Społecznego. Rząd reprezentował wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki. W posiedzeniu uczestniczył Jarosław Romaniuk, główny specjalista w Zespole Rozwoju Przedsiębiorczości Związku Rzemiosła Polskiego.
Omawiano kwestie bezpieczeństwa gospodarczego, koncentrując się na potrzebie zwiększenia konkurencyjności Unii Europejskiej względem Chin, Indii i Stanów Zjednoczonych. Materiałem wyjściowym do dyskusji był raport Mario Draghiego, sporządzony na zamówienie przewodniczącej Komisji Europejskiej Urszuli von der Leyen. Zgodnie wskazywano na bariery rozwoju przedsiębiorczości utrudniające konkurowanie z firmami spoza Unii, takie jak wyższe o ok. 20% ceny energii, ograniczenia wynikające z przeregulowania i skomplikowania przepisów prawnych, uchwalanie nadmiernie kazuistycznych przepisów przy wdrażaniu unijnych dyrektyw, brak wysoko kwalifikowanych specjalistów w zawodach technicznych i niedostosowanie umiejętności do rzeczywistych potrzeb gospodarki.
Raport Draghiego zaleca przeznaczenie 800 mld Euro na inwestycje w sztandarowe europejskie projekty, w których firmy działające w Unii Europejskiej mają największe szanse by skutecznie konkurować na światowych rynkach. Raport zaleca także zwiększenie inwestycji z zastosowaniem mechanizmu partnerstwa publiczno-prywatnego. Nacisk powinno się położyć na poprawę warunków działalności start-upy. wdrażanie wynalazków rejestrowanych na w krajach członkowskich UE, które nazbyt często przejmowane są przez kapitał z USA oraz na przedsięwzięcia w sektorach telekomów, w przemysłu obronnego i cyfrowego. Jednym z zaleceń raportu jest stworzenie funduszu reform strukturalnych dla budowania globalnej konkurencyjności. Raport pomija jednak kwestię potrzeby rozwoju rynku usług wewnętrznych.
Uczestniczy krytycznie ocenili rysującą się w Komisji Europejskiej koncepcję ograniczenia środków przeznaczanych na projekty w ramach Polityki Spójności, a także to, że raport opracowano bez uwzględnienia sytuacji gospodarek krajów centralnej i wschodniej Europy. W świetle poruszonych na posiedzeniu RDS tematów przedstawiciele organizacji pracodawców podkreślali potrzebę urealnienia Polityki Zielonego Ładu, tak by regulacje zmuszające firmy energochłonne do ograniczania emisji CO2 nie powodowały wyrzucenia ich z rynku wobec utraty konkurencyjności względem firm spoza Unii.