Związek Rzemiosła Polskiego o obniżce limitu transakcji gotówkowych planowanej przez resort finansów

Związek Rzemiosła Polskiego przesłał do Ministerstwa uwagi dotyczące planowanej przez resort finansów obniżki limitu transakcji gotówkowych, określonych w ustawie o sdg. Według ZRP problem  nie do końca jest tylko  kwestią  wysokości tego limitu  ale jego przestrzegania przez przedsiębiorców i egzekwowania tego obowiązku przez Państwo. 
 

W opinii Związek zwraca szczególną uwagę na możliwe skutki dla przedsiębiorców, jakie może wywołać zmiana tego limitu. Tak znaczne, obniżenie do kwoty 3 tys. euro  limitu transakcji objętych obowiązkiem ich dokonywania  za pośrednictwem rachunku bankowego znacznie skomplikuje możliwość  realizowania   niektórych transakcji, które z różnych powodów bezpieczniej lub łatwiej jest im przeprowadzić w formie gotówkowej, co wcale nie ,musi oznaczać, że wybór  tej  formy płatności  będzie powodowany zamiarem  uczestnictwa w „oszustwie”.  

Jednak zasadnicze wątpliwości, jakie budzi proponowana zmiana, wynikają z możliwości narażenia się przez wielu przedsiębiorców na dotkliwe konsekwencje, wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
Treść opinii w załączniku