Związek Rzemiosła Polskiego apeluje do polskich polityków i administracji rządowej o szybkie wdrożenie rozwiązań prawnych i wszelkich możliwych ulg administracyjnych, które ułatwią polskim przedsiębiorcom skoncentrowanie swojej uwagi, energii i zasobów na odbudowie zniszczonych zasobów materialnych.
Takie wsparcie szczególnie potrzebują MŚP w tym firmy rzemieślnicze.
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla tych, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi, ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne, odroczenie płatności lub ich całkowite umorzenie, obniżenie opłaty za użytkowanie wieczyste lub czasowa z nich rezygnacja – to pożądane i oczekiwane kierunki działania.
Jak donoszą media w wyniku powodzi w woj. dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim zajęcia zawieszono w ponad 600 szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych, a samorządy mogą składać wnioski o dodatkowe pieniądze na odbudowę z rezerwy subwencji oświatowej. Uważamy, że tego typu wsparcie finansowe powinno być dostępne także dla pracodawców organizujących praktyczną naukę zawodu w systemie dualnym.
Przepisy regulujące zasady przekazywania darowizn powinny być maksymalnie uproszczone. Dziś darczyńcy mogą je odliczyć od dochodu na zasadach ogólnych. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt, zgodnie z którym przedsiębiorcy wspomagający powodzian skorzystają do końca 2024 r. z zerowej stawki VAT. Apelujemy o wprowadzenie specjalnych rozwiązań również w podatkach dochodowych. Rozłożenie podatku na raty lub odroczenie terminu jego zapłaty to za mało. Apelujemy o specjalne ulgi podatkowe dla przedsiębiorców i powodzian którzy ucierpieli w związku z powodzią.