ZRP popiera ułatwienia i sprzeciwia się nierówności w opodatkowaniu firm

Związek Rzemiosła Polskiego poparł zawartą w poselskim projekcie ustawy zmieniającej zasady korzystania z kredytu podatkowego propozycję uproszczeń w dostępie do kredytu podatkowego dla firm. Z negatywną oceną spotkała się jednak kwestia zwolnienia na okres 6 m-cy, a następnie przez dwa lata, dodatkowego obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne dla rozpoczynających działalność.

Zdaniem ekspertów Związku obecnie funkcjonujące rozwiązania dotyczące kredytu podatkowego są niefunkcjonalne. W przekazanej posłowi Adamowi Szejnfeldowi ocenie projektu ustawy zaznaczono, że dotychczas z kredytu skorzystało jedynie kilkunastu podatników. W związku z tym uproszczenia procedur są konieczne. Przepisy nie są dostosowane do potrzeb mikroprzedsiębiorstw.

ZRP nie poparł natomiast drugiej, zawartej w poselskim projekcie propozycji ulg i zwolnień z opłat na ubezpieczenia społeczne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Zdaniem ekspertów jest to tworzenie nieuczciwej konkurencji i budowanie nierówności podatkowej.

Środowisko rzemiosła wielokrotnie sygnalizowało, że środki publiczne i pochodzące z dotacji często pozwalają utrzymać się nowo zakładanym firmom jedynie przez okres działania wsparcia oraz otrzymywania ulg. Po tym czasie przedsiębiorstwa nie radzą sobie na rynku  i zasilają  szara strefę, stanowiąc coraz większą grupę nieuczciwie konkurującą z legalnie działającymi przedsiębiorcami. Wprowadzenie tak znacznych ulg i doprowadzenie do nierówności podatkowej może tylko pogłębić problem.

 

Treść stanowiska ZRP w załączniku.