Zmiany w szkolnictwie zawodowym – opinie Rady Rynku Pracy

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało informację dotyczącą zmian wynikających z obecnej reformy systemu edukacji, która przekształca dotychczasową zasadniczą szkołę zawodową w branżową szkołę I stopnia. Do uczniów klas dotychczasowej szkoły zawodowej, które będą wygaszane w szkole branżowej, stosowane będą poprzednie przepisy o szkołach zawodowych. 

 

W świetle powyższego – zasadnicza szkoła zawodowa, która posiada ofertę kształcenia w danych zawodach (lub uzyskała już opinię Powiatowej i Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy dotyczącą uruchomienia kształcenia w danych zawodach), nie musi ubiegać się jako branżowa szkoła I stopnia o nową opinię Rady Rynku Pracy w sprawie kształcenia w tych samych zawodach. – czytamy na stronie MEN.

 

W przypadku, gdy zostały wprowadzone zmiany w nazwie zawodów np. technik urządzeń sanitarnych zastąpiono zawodem technik inżynierii sanitarnej, kształcenie odbywać się będzie w oparciu o bazę przygotowaną na podstawie dotychczas nauczanego zawodu. Pozytywna opinia Rady Rynku Pracy dotycząca nauczanego zawodu, świadczy o potrzebie kształcenia w danej profesji, dlatego zmiana nazwy i dostosowanie do niej ram kształcenia nie wymaga ponownego opiniowania przez Radę. Ministerstwo proponuje, aby w odniesieniu do nowych zawodów, takich jak: technik robót wykończeniowych w budownictwie czy pracownik pomocniczy stolarza, stosowany był przy wydawaniu opinii przez Radę Rynku Pracy tryb obiegowy.

 

Więcej: LINK