„Złoto i Srebro w rzemiośle 2009”

Konkurs powstał z myślą o złotnikach i jubilerach, którzy cenią jakość, profesjonalizm i fachowość w sztuce złotniczej. Organizowany jest przez Ogólnopolską Komisję Złotniczo-jubilerską Związku Rzemiosła Polskiego we współpracy z Międzynarodowym Centrum Targowym. Jego główną ideą jest promocja umiejętności mistrzów, którzy od wielu lat wykonują ten zawód oraz uczniów rozpoczynających pracę zawodową i szkolących się w zakładach rzemieślniczych. Zarówno doświadczeni złotnicy, jak i adepci rzemiosła łączą w swoich pracach tradycyjne techniki obróbki z najnowszymi zdobyczami wzornictwa.

 

W tegorocznej edycji dla młodych złotników w wieku do 21 lat (kategoria juniorów) ustalono temat „Odlotowa klasyka”. Tytuł ten ma inspirować do poszukiwania nowych form opartych na klasycznych technikach.

 

Z kolei w kategorii seniorów uczestnicy mieli do wykonania prace do tematu „Gra w zielone”, gdzie musieli wykazać się swoimi umiejętnościami i wieloletnim doświadczeniem.

 

Kapituła Konkursu, która obradowała 23 września 2009 roku wyłoniła z pośród licznych prac zwycięzców dwóch kategorii. Oficjalna prezentacja prac oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się podczas Targów Biżuterii i Zegarków „Złoto. Srebro. Czas”, które będą miały miejsce w dniach 2-4 października 2009 roku w Warszawie w hali EXPO XXI.