Nowe podatki i powrót kucharzy do rzemiosła – to dwa najważniejsze tematy ogólnopolskiego spotkania przedstawicieli branży rzeźniczo-wędliniarskiej. Spotkanie odbyło się 21 stycznia w siedzibie Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie. Prezes Jerzy Bartnik powitał gości z całej Polski – czytamy na portalu Przeglądu Gastronomicznego.
Zapis w znowelizowanej ustawie o rzemiośle przywraca organizacji nadzór nad szkoleniem młodocianych pracowników odbywających przygotowanie zawodowe w zakładach rzemieślniczych w zawodzie kucharz oraz umożliwia powoływanie komisji egzaminacyjnych w tym zawodzie i nadawanie tytułów czeladnika oraz mistrza. Na przywrócenie tego zawodu środowisko rzemiosła oczekiwało ponad 10 lat. Włączenie działalności gastronomicznej do rzemiosła otwiera drzwi do członkostwa w jego organizacjach, m.in. restauracjom, punktom gastronomicznym, kawiarniom i innym przedsiębiorstwom świadczącym usługi w obszarze gastronomii.
Długo oczekiwany powrót do rzemiosła zawodu kucharza oznacza także ustalenie najważniejszych zadań, jakie stoją przed izbami. Najważniejsze jak się okazuje jest samo uświadomienie wielu osobom działającym w gastronomii, że z mocy ustawy są teraz rzemieślnikami i mogą należeć do cechów.
Sporo uwagi poświęcono także tzw. podatkowi marketowemu, który teraz określany jest mianem podatku od handlu.
Więcej: LINK