Zasada dwóch terminów kolejnym ułatwieniem dla firm

Rada Ministrów 18 lutego 2014 r. przyjęła uchwałę, która wprowadza tzw. zasadę „dwóch terminów”. Oznacza to, że projekty aktów prawnych przygotowane przez rząd dotyczące prowadzenia firmy będą wchodziły w życie tylko dwa razy w roku. Decyzja RM zmniejszy częstotliwość zmian w przepisach prawa gospodarczego i umożliwi przedsiębiorcom bardziej racjonalne planowanie swojej działalności. Zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego uchwała poprawi przede wszystkim warunki funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw.

Przyjęcie uchwały oznacza, że akty normatywne określające warunki prowadzenia działalności gospodarczej, których inicjatorem jest rząd, wchodzą w życie dwa razy w roku, czyli 1 stycznia i 1 czerwca. Ponadto uchwała przewiduje, że prace powinny być tak prowadzone, aby ustawy lub rozporządzenia mogły być ogłaszane co najmniej 30 dni przed dniem wejścia ich w życie. W uchwale zostały również przewidziane wyjątki od zasady.
Przyjęta zmiana ma na celu wsparcie funkcjonowania w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw oraz umożliwienie racjonalnego planowanie działalności gospodarczej. Ponadto ograniczy ona czas i koszty analizy oraz dostosowywania się firm do nowych przepisów. Szacuje się, że dzięki wprowadzeniu proponowanego rozwiązania przedsiębiorcy zaoszczędzą średnio do 3 godzin miesięcznie, co z kolei przyniesie oszczędności w wysokości ok. 1,5 mld zł rocznie w skali gospodarki.

Celem uchwały jest również zwiększenie stabilności i przewidywalności prawa, a w konsekwencji zwiększenie zaufania obywateli i przedsiębiorców do państwa oraz świadomości prawnej uczestników obrotu gospodarczego. – Mniejsza częstotliwość zmian prawa wpłynie pozytywnie na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce – twierdzi wicepremier Piechociński.
Więcej:LINK