Rada Ministrów 18 lutego 2014 r. przyjęła uchwałę, która wprowadza tzw. zasadę „dwóch terminów”. Oznacza to, że projekty aktów prawnych przygotowane przez rząd dotyczące prowadzenia firmy będą wchodziły w życie tylko dwa razy w roku. Decyzja RM zmniejszy częstotliwość zmian w przepisach prawa gospodarczego i umożliwi przedsiębiorcom bardziej racjonalne planowanie swojej działalności. Zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego uchwała poprawi przede wszystkim warunki funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw.
Przyjęcie uchwały oznacza, że akty normatywne określające warunki prowadzenia działalności gospodarczej, których inicjatorem jest rząd, wchodzą w życie dwa razy w roku, czyli 1 stycznia i 1 czerwca. Ponadto uchwała przewiduje, że prace powinny być tak prowadzone, aby ustawy lub rozporządzenia mogły być ogłaszane co najmniej 30 dni przed dniem wejścia ich w życie. W uchwale zostały również przewidziane wyjątki od zasady.
Przyjęta zmiana ma na celu wsparcie funkcjonowania w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw oraz umożliwienie racjonalnego planowanie działalności gospodarczej. Ponadto ograniczy ona czas i koszty analizy oraz dostosowywania się firm do nowych przepisów. Szacuje się, że dzięki wprowadzeniu proponowanego rozwiązania przedsiębiorcy zaoszczędzą średnio do 3 godzin miesięcznie, co z kolei przyniesie oszczędności w wysokości ok. 1,5 mld zł rocznie w skali gospodarki.
Celem uchwały jest również zwiększenie stabilności i przewidywalności prawa, a w konsekwencji zwiększenie zaufania obywateli i przedsiębiorców do państwa oraz świadomości prawnej uczestników obrotu gospodarczego. – Mniejsza częstotliwość zmian prawa wpłynie pozytywnie na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce – twierdzi wicepremier Piechociński.
Więcej:LINK