W Zakopanem, 14 stycznia 2011 roku odbyło się szkolenie warsztatowe z Zadania 3 zorganizowane przez koordynatorów izb regionalnych z Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. Uczestniczyli w nim przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji rzemiosła.
Podczas seminarium przedstawiciele izb, desygnowani do regionalnych WKDS przybliżyli zakres prac, które aktualnie są w komisjach negocjowane. Mówili o roli i znaczeniu dialogu nie tylko na poziomie firm, czy regionów, ale i całego społeczeństwa. Jest to niezwykle istotne, bo tylko współpraca rządu, organizacji pracodawców i związków zawodowych jest gwarancją wszystkich podmiotów zaangażowanych w funkcjonowanie gospodarki. Dialog społeczny jest szansą na aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-gospodarczym kraju, poprzez możliwość realnego wpływu zainteresowanych stron na kształt ustaw i regulacji prawnych.
Część warsztatów poświęcono na prezentację „dobrych praktyk” w ramach dialogu społecznego stosowanych na szczeblu lokalnym z udziałem przedstawicieli rzemiosła.
Uczestnicy szkolenia jako przyszła baza ekspercka organizacji rzemiosła ds. dialogu podczas zajęć warsztatowych, pod okiem trenerów i przedstawicieli lokalnych gremiów dialogu uczyli się rozwiązywać sporne kwestie, nad jakimi, na co dzień pracują WKDS.
Jedną z pilniejszych kwestii, którą poruszono także podczas szkolenia był temat zmniejszenia środków z Funduszu Pracy na wypłatę refundacji kosztów wynagrodzeń dotyczących kształcenia pracowników młodocianych. Pod obrady WKDS temat został zgłoszony przez rzemiosło małopolskie.
W grupie prelegentów wystąpili m.in. Zdzisław Trela, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła, przedstawiciel ZRP w WKDS w Krakowie, Kazimierz Dudzik, przedstawiciel ZRP w WKDS w Krakowie, Krystyna Foltyn, przedstawiciel ZRP w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, Franciszek Uszko, dyrektor Izby tarnowskiej.
Wystąpienia prelegentów i dodatkowe materiały są dostępne w załączonych linkach.