W Parlamencie o edukacji zawodowej

Sekretarz Stanu w MEN Teresa Wargocka podczas ostatniego wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej mówiła m.in. o szkolnictwie zawodowym.

– Pomimo, że liczba dzieci i młodzieży w wieku szkolnym w Polsce spada, to liczba uczniów wybierających naukę w technikach, bądź zasadniczych szkołach zawodowych wzrasta – odpowiadała na pytania posłów sekretarz Teresa Wargocka. Wiceminister edukacji zaznaczyła też, że mimo elastycznego systemu kształcenia zawodowego, konieczne jest wzięcie większej odpowiedzialności za nie przez poszczególne sektory gospodarki oraz przez samych przedsiębiorców.

– Musimy otrzymać wyraźną informację od pracodawców, w jakich zawodach mają kształcić się uczniowie – dodała. Zwróciła uwagę na to, że praktyczne kształcenie zawodowe jest bardzo kosztowne, a zapleczem do zorganizowania go dysponują wyłącznie pracodawcy. Jej zdaniem możliwe będzie takie rozwiązanie, aby decyzje o otwieraniu kształcenia w poszczególnych zawodach przenieść na poziom wojewódzki.
– To właśnie tam powstają regionalne strategie rozwoju i realizowana jest strategia rozwoju kraju. W tych miejscach powinny powstawać wizje, w jakich zawodach i w jakich kierunkach powinniśmy kształcić młodzież – mówiła Teresa Wargocka.
 

Wiceminister edukacji zapowiedziała, że kształcenie zawodowe w Polsce będzie jednym z zagadnień ogólnopolskiej debaty na temat zmian w edukacji, która rozpocznie się jeszcze w lutym, a zakończy w czerwcu tego roku.
Więcej:LINK