Zakończył się Kongres Rzemiosła Polskiego, który obradował w siedzibie ZRP. Do Warszawy przyjechali przedstawiciele środowiska rzemieślniczego i przedsiębiorczości z całego kraju, aby podsumować miniony rok działalności.
Otwierając obrady Kongresu Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik. powiedział, że był to kolejny rok bogaty w wydarzenia, które miały duży wpływ na działalność rzemiosła. Zdaniem Prezesa jedną z ważniejszych spraw, z którą przyszło im się zmierzyć, była zmiana ustawy o edukacji zawodowej. Dzięki staraniom samorządu rzemiosła ostateczna wersja ustawy znacznie odbiega od proponowanej przez resort edukacji. Rzemiosło Izby) zachowało prawo egzaminowania młodzieży odbywającej praktyki w zakładach rzemieślniczych. Udało się też uchronić zawody rzemieslnicze przed rozdrobnieniem na poszczególne kwalifikacje. Rozwiązany został problem refundacji za szkolenie uczniów. W przyszłorocznym budżecie zagwarantowane zostały pieniądze z przeznaczeniem na ten cel.
Związek Rzemiosła Polskiego jest w gronie partnerów społecznych wiodącym przedstawicielem mikro małych i średnich firm, dlatego też musi być obecny wszędzie tam, gdzie rozstrzygają się ważne z punktu widzenia polskich MŚP decyzje – zarówno na szczeblu krajowym, w Komisji Trójstronnej, ale też europejskim i globalnym. W ostatnim roku zaopiniowaliśmy blisko 70 ustaw i regulacji prawnych – podkreślił J.Bartnik. – Musimy zapewniać polskim przedsiębiorcom możliwie dobre warunki do rozwoju i tworzyć przyjazne im ustawodawstwo.
Z działań bieżących Jerzy Bartnik wymienił kwesite Funduszu Pracy, który zdaniwem partnerów społecznych powinien byc zarządzany przez nich, a nie przez ministerstwo finansów. Pracodawcy i związki zawodowe chcą samodzielnie decydować, na jakie cele i w jakich kwotach środki Funduszu będą wykorzystywane. Fundusz tworzony jest po to, aby wzmacniał rynek pracy, a nie wzmacniał kulawy budżet. Ogniósł sie także do pomysłu deregulacji zawodów, który zdaniem środowiska zmierza w złym kierunku.
Podczas dyskusji zwrócono uwagę na nieudolną walkę rządu z szarą strefą, na rosnące koszty prowadzenia działalności, mimo zapewnień ich obniżenia i na bariery (m.in. zatory płatnicze, podniesienie składki wypadkowej, zmiany w ewidencjonowaniu podatku VAT, ograniczona dostępność mikrofirm do środków unijnych), które utrudniają rozwój sektora MŚP i gospodarki.
Posiedzenie poprzedziła ceremonia wręczenia najwyższego rzemieślniczego odznaczenia – Szabli Kilińskiego. Otrzymali je: Bolesław Adamik, Janusz Bańkowski, Zygmunt Celiński, Jan Chojnowski, Adam Gołembowski, Marian Kasprzak, Edward Kluza, Józef Niemiec, Janusz Nosowicz, Janusz Pucułek, Olgierd Rusinek, Tadeusz Szykuć, Franciszek Targosz oraz Zygmunt Żebrowski.