3 grudnia 2024 r. odbyło się w Warszawie VII posiedzenie Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021–2027 powołanego w ramach Komitetu Umowy Partnerstwa . Z ramienia ZRP w spotkaniu uczestniczyła Pani Beata Jurkowicz, ekspert ZRP ds. funduszy europejskich. Spotkanie prowadził Pan Zygmunt Mierzejewski z OPZZ, przewodniczący Podkomitetu.
W pierwszej części posiedzenia Dorota Błaszko z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) przedstawiła stan prac nad przeglądem śródokresowym w kontekście wzmacniania partnerów spoza administracji. Jednocześnie poinformowała, że do końca marca 2025 r. przekazane zostaną Komisji Europejskiej wyniki przeglądu i oceny.
Przedstawicielka MFiPR oświadczyła, że na podstawie art. 18 Rozporządzenia 2021/1060 ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej przygotowano jednolity formularz umowy partnerstwa. Jak dodała zmiana umowy partnerstwa nie jest obligatoryjna w ramach przeglądu śródokresowego. Podkreśliła, że przyśpieszyło wdrażanie programów w ramach polityki spójności, a także jest postęp w realizacji krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu. Nadmieniła również, iż Polska poczyniła duże postępy na płaszczyźnie wyrównywania szans.
Następnie Jakub Schimanek (MFiPR) zrelacjonował przebieg prac nad przeglądem Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS) trwających od maja do sierpnia 2024 r. Oznajmił, że zidentyfikowano potrzeby w zakresie wsparcia beneficjentów. Zauważył, iż w obszarze budowania potencjału organizacji pozarządowych obecne rozwiązania nie do końca odpowiadają potrzebom tychże organizacji. Ekspert poinformował również o rozpoczęciu zmian legislacyjnych będących konsekwencją przeglądu śródokresowego.
W dyskusji wzięła udział Iwona Janicka, reprezentująca organizacje pozarządowe (OFOP), która podkreśliła, że proces prac przebiegał modelowo. Z kolei Ewa Pachowska-Kurzepa z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego opowiedziała o projekcie powołania Centrum ds. Obsługi Organizacji Społecznych w ramach Pomocy Technicznej. Jednostka miałaby wspierać lokalne podmioty m.in. w aplikowaniu o środki unijne.
Drugą część spotkania rozpoczął Tomasz Kot, Rzecznik Funduszy Europejskich. Omówił nierówności stron w umowach o dofinansowanie z funduszy europejskich. Punktem wyjścia była zlecona przez Podkomitet ekspertyza. Dziewięcioczęściowy dokument obejmuje:
Zagadnienie 1. Możliwość modyfikacji postanowień umowy;
Zagadnienie 2. Prawo Kontroli;
Zagadnienie 3. Archiwizacja dokumentów;
Zagadnienie 4. Obowiązki informacyjne i promocyjne;
Zagadnienie 5. Prawo autorskie;
Zagadnienie 6. Zabezpieczenie wykonania umowy;
Zagadnienie 7. Ochrona danych osobowych;
Zagadnienie 8. Stosowanie kar umownych;
Zagadnienie 9. Odpowiedzialność.
Spotkanie moderował Pan Zygmunt Mierzejewski z OPZZ, przewodniczący Podkomitetu.
Z programu FERS wspierane są projekty na rzecz m.in. poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia.