Uwagi ZRP do „Zaleceń Rady w sprawie krajowego programu reform”

Na podstawie opublikowanych w lutym Sprawozdań krajowych oraz otrzymanych w kwietniu od państw członkowskich Krajowych Programów Reform (KPR) i Programów Stabilności lub Konwergencji, Komisja dokonała oceny przeprowadzonych i zapowiadanych reform, w rezultacie 

czego opublikowała projekt nowych zaleceń dla poszczególnych krajów. Związek Rzemiosła Polskiego przedstawił uwagi do tych zaleceń.

 

ZRP podtrzymuje swoje, prezentowane już wcześniej, stanowisko, że ograniczenie stosowania obniżonych stawek VAT nie jest kwestią priorytetową, w tym w kontekście efektywności poboru podatków w Polsce. Według ZRP Komisja proponując od lat to zalecenie nie przedstawia przekonujących argumentów i nie uwzględnia pełnego kontekstu krajowego oraz pełnego spektrum funkcji społecznych poszczególnych preferencji w VAT funkcjonujących w Polsce, w tym m.in. w branży budowlanej, spożywczej czy usług osobistych. 

 

Związek Rzemiosła Polskiego podziela opinię Komisji nt. konieczności podejmowania działań na rzecz zwiększenia uczestnictwa w rynku pracy, w szczególności w odniesieniu do kobiet, osób o niskich kwalifikacjach i osób starszych, na rzecz rozwoju bardziej trwałych form zatrudnienia oraz na rzecz zapewnienia stabilności i adekwatności systemu emerytalnego. Zwraca przy tym uwagę, że środki podwyższające rzeczywisty wiek przejścia na emeryturę niekoniecznie muszą być efektem tylko tzw. twardych regulacji prawnych, nie zawsze akceptowalnych społecznie, ale również mogą być naturalną konsekwencją odpowiednich działań w innych obszarach, takich jak polityka zdrowotna czy edukacyjna. 

 

W kwestii działań ukierunkowanych na usuwanie przeszkód dla inwestycji Związek popiera wszelkie kroki podejmowane przez Komisję.

 

Uwagi ZRP: