Prezydent RP Andrzej Duda przekazał do sejmu projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, który przywraca poprzedni wiek przejścia na emeryturę – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W programie „Debata Trójstronna”, podczas którego dyskutowano o prezydenckiej noweli wziął udział Andrzej Stępnikowski – wicedyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej ZRP.
– Za równo propozycja powrotu do wcześniejszego wieku emerytalnego, jak i uzależnienie świadczeń od przepracowanego okresu nie da takiego rezultatu, jaki byśmy chcieli mieć – znaczył w programy Andrzej Stępnikowski. – Bez szerokiej reformy rynku pracy, bez zmniejszenia efektu szarej strefy nic nie osiągniemy. Ekspert ZRP zwrócił także uwagę, że konieczne jest przyjrzenie się emeryturom uprzywilejowanym – brak wpłat z tych emerytur tworzy lukę w ZUS, którą trzeba następnie wyrównywać z budżetu państwa.
Opinia Andrzej Stępnikowskiego nie była odosobniona, za równo przedstawiciele pracodawców, jak i zawiązków zawodowych przyznawali, że sama zmiana wieku przejścia na emeryturę nie jest wystarczająca. Wskazywali na konieczność przeprowadzenia szeroko zakrojonych reform ryku pracy, co wpłynie pozytywnie na wysokość składek wpływających do ZUS. Trzeba również pamiętać, że zwiększenie ilości miejsc pracy i różnorodności ofert skłaniać będzie do dłuższej aktywności zawodowej. Omówiono także wątpliwości, czy różnicowanie wieku kobiet i mężczyzn jest zasadne, a przede wszystkim zgodne z konstytucją. Wskazano na konieczność podjęcia szerszej dyskusji społecznej nad ustawą.
Jak zaznaczył Andrzej Stępnikowski, Związek Rzemiosła Polskiego postuluje także promocję innego modelu edukacyjnego, który umożliwi znacznie lepsze funkcjonowanie młodych ludzi na rynku pracy – nawiązał do konieczności zdobywania praktycznego doświadczenia zawodowego. Wskazał, że przewidywania co do wysokości emerytur mogą być bardzo trudne, gdyż tak na prawdę nie wiadomo na ile osób będą przeznaczone składki. Konieczne jest zatem wprowadzenie takich reform w systemie edukacji i funkcjonowania rynku pracy, by młodzi ludzie już dziś mogli podjąć działania, by zapewnić sobie godną emeryturę.
W programie oprócz Andrzeja Stępnikowskiego wzięli udział: Anna Grabowska Forum Związków Zawodowych, Bogdan Grzybowski OPZZ, Pracodawcy RP Łukasz Kozłowski. Niestety zabrakło przedstawiciela Kancelarii Prezydenta.
Program można obejrzeć na stronie TVP: LINK