8 czerwca 2016 r. odbyło się wspólne posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży z przedstawicielami Związku Rzemiosła Polskiego. Spotkanie dotyczyło dostosowania szkolnictwa zawodowego i zawodów rzemieślniczych do potrzeb rynku pracy.
Poszczególne resorty zaprezentowały swoje stanowiska dotyczące tej tematyki. Dokonano podsumowania zrealizowanych już działań na rzecz środowiska rzemieślniczego w obszarze edukacji, m.in. dotyczące zmian w ustawie o rzemiośle, ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, czy też projektu „Nowa jakość egzaminów w rzemiośle”, o egzaminach czeladniczych i mistrzowskich.
Zwrócono szczególną uwagę na kwestie, które wymagają interwencji w działaniach rekomendowanych poszczególnym resortom. Dotyczą one m.in. uwzględnienia w kształceniu zawodowym, typu szkoły zawodowej, umożliwiającej kontynuację kształcenia dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych (technika uzupełniające). Ważną kwestią jest również problem egzaminów w zawodach składających się z więcej, niż jednej kwalifikacji. Mówiono o potrzebie tworzenia korzystnych warunków dla utrzymania klas wielozawodowych, w tym weryfikacji sposobu ustalania wag w subwencji oświatowej dla szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Brakuje długoterminowych prognoz związanych z potrzebami zatrudnienia w regionach.
Ze strony Związku Rzemiosła Polskiego w spotkaniu uczestniczyli Zbigniew Marchwiak – członek Prezydium ZRP, Jolanta Kosakowska – dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej, Jacek Hordejuk – dyrektor izby rzemieślniczej w Białymstoku oraz Adam Paprocki dyrektor izby łódzkiej.
Więcej: Materiały dotyczące dostosowania szkolnictwa zawodowego i zawodów rzemieślniczych do potrzeb rynku pracy:
ZRP: LINK
MRiPS: LINK
MEN: LINK
MR: LINK