– „W środowisku rzemiosła przeważają firmy rodzinny, albo pokoleniowe dlatego relacja na linii pracownik – pracodawca wygląda zupełnie inaczej niż w innych przedsiębiorstwach. Rzemieślnicy prowadzący własną działalność posiadają dyplomy czeladnicze albo mistrzowskie i nikt ze środowiska rzemieślniczego nie pozwoli sobie na zakwestionowanie mistrzostwa kolegi po fachu.” – powiedział Marek Drzażdżyński, pracodawca zrzeszony w Związku Rzemiosła Polskiego, w Studio Polska w TVP Info. Dodał również, że: „Obligatoryjne przynależenie firm do organizacji (o co środowisko rzemiosła zabiega od lat) w mojej opinii miałaby pozytywny wpływ na poprawę relacji pomiędzy pracodawcami a pracownikami.”
– „Ważna do poruszenia jest kwestia wypłacania wynagrodzenia „pod stołem” czyli tzw. „brazylizacji”, które pozwala na podstawową egzystencję, a nie daje możliwości rozwoju.” – powiedział Andrzej Stępnikowski , zastępca dyrektora zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej. „Reprezentując organizacje pracodawców sprzeciwiamy się takim praktykom, które stawiają w niekorzystnym świetle transparentnych przedsiębiorców, dbających o swoją jakość i markę oraz chcących się rozwijać. Wspólnie z Inspekcją Pracy promujemy programy prewencyjne, kształcąc młodzież, m.in. poprzez organizację konkursów BHP. Chcemy w ten sposób uświadomić przyszłych pracowników w ich prawach w pracy.” – dodał.
W sobotę 04 marca przedstawiciele ZRP Marek Drzażdżyński i i Andrzej Stępnikowski wzięli udział w programie Studio Polska w TVP Info. Program poświęcony był problemowi mobbingu w Polsce oraz kwestiom łamania prac pracowniczych.
Emisja programu: LINK